15 дерматолошки одобрени предлози кои се добри за вашата кожа

28 мај, 2020
flawlessskin-1589384044

Сите сонуваме за беспрекорна сјајна кожа, но со констатно новвите производи кои се појавуваат на пазарот и со безбројните совети од интернетот едноставно не знаеме која рутина ќе е најдобра за нашата кожа. Основите ги знаете, дневно пијте доволно вода, доволно спијте и мијте го вашето лице, но што да се прави во меѓувреме. За среќа не треба да потрошите тон пари на било какви магични третмани или скапи креми за да ја достигнете посакуваната кожа.

Разговаравме со дерматолози и врвни експерти за убавина со цел да ни состават листа со нјадобрит препарати за нега на кожата. Започнувајќи од правилниот чистач на вачата кожс според нејзиниот тип па се до важноста на чистеењето на четките за шминкање и плус неколку трикови ќе би помогнеме да го добиете та долго посакувана сјајна кожа.

Користете го правилниот чистач за вашиот тип на кожа

„За масна или подложна на акни кожа користете салицилен гел или бензол перокид“ – вели др. Ана Шамбан, дерматолог од Санта Моника. „За сува зрела кожа користете или навлашнувачки гликолик или млечен прочистувач. За кожа со кафени точки или меласма користете алфа хидрооксидна ациден прочистувач.“

Не мористете премногу производи.

Ставањето на повеќе леери на козметички производи наеднаш голема грешка според др. Џулиа Тсу, дерматолог од Њу Јорк. Тоа е штетно за вашата кожа што може да резултира до пукање но и затварање на порите.

Хидрирајте ја кожата и преку ден и ноќ

Најдоброто време а ходратација е штом го измиете лицето и веднаш пред да си легнете, објаснува др. Џенет Пристовски од Њу Јорк. Избегнувајте лосиони со шечки мириси и осигурајте се да најдете хидаратант доволно нежен за секој дневна употреба кој нема да ви ја иритира кожата.

Не го допирајте лицето

Според др. Тсу многу е важнно да се изнајдат начини како да не го допирате своето лице. На тој начин не само што се шират бактери и се воспалува лицето, може да дојде и до појава на лузни, да се зголеми бројот на брчки па ури и да предизвика разни вируси.

Хидрирајте внатрешно и надворешно

Секој кожен експерт ќе ви ја каже вазноста на хидратацијата. „Недостигот на вода значи помала сјајност и поголемо збрчкување“ рекла др. Мона Гохара, дерматолог од Конектикат. Таа сугерира да се бираат продукти за чистење, влажнење и антиејџ кои имаат хидратантни формули. И се разбира да се пијат 8 чаши вода во текот на денот.

Избгнувајте директна изложеност на топлина

Тоа не значи само да внимавате на соцето туку и на греалки, камини. „Воспалувањата и колагенските распаѓања е поради изложеноста на топлина“ објасснува др. Деби Палмер од Њу Јорк. Останете на раздалечина од барем 2 метра од озворот на топлина.За да го спречите ова треба да користите продукти кој има рН неутрална вредност. Истиот може да го нанесуввате и на целото тело не само на лицето бидејќи ќе го има истиот ефект.

Правете ексфолиација неколку пати неделно

„На дневно ниво губиме околу 50 милиони кожни клетки што е многу штетно за кожата“ вели др. Гохара. За да го спречиме ова треба да користеме производи со рН неутрално, а истите може да ги користите и на вашето тело не само на лицето.

Користете витамини и на вашата кожа

Балансирана диета е секако важна има и други начини како да се внесат потребните витамини за вашата кожа. Постојат антиокиданти, како што се разни серуими и креми кои содржат состојќи потребни за хранење на кожата. „Овие производи се секако корисни за регенрирање на вашата кожа од сончевите зраци“ според др. Палмер. Најдобар начин е да ги употребите веднаш после миење бидејќи тогаш тие може да се впијат во кожата или можат да се нанесат под средството за заштита од сонце.

Конзумирајте зелени продукти

Иако е предизвикувачки да се напиете кафе рано наутро подобро е внесете пијалоци коои ќе и помогнат на вашата кожа вели Џоан Варгас дерматолог од Њу Јорк. Пијте чаша хлорофил секое утроза да ја осветлите, оксидирате кожата. Тој исто така помага за сушете на меките ткива преку симулирање на лимфниот систем со пто се намалува и целулитот.

Држете здрава диета

Кожата има природна бариера за да ја задржува влагата, а за неа есенцијална е омега 3 киселината според советите на Џоана. Користењето на семки во вашата салата и конзумирањето на бадеми ќе ви го озвозможи ова бидејки тие содржат омега 3.

Чистете ја редовно четката за шминка

За да се борите против инфекциите и затворени пори се препорачува миење на четките еднаш неделно додека четките кои се користат околу очите два пати неделно. Еве како може тоа да го направите. Капнете една капка шампон во дланката и натопете ја четкака со млака вода и мијте ја во дланката. Внимавајте да не ја навлажните дршката и основата бидејќи може да дојде до омекнување на лепакот кои ги држи влакната на четката. Измијте го шампонот и истискај те ја водата со пешкир и ставете ја четката со влакната надоле за да се исуши.

Носете заштита против сонце 365 дена во годината и кога не е сончево и внатре

„Многу луѓе сметаат дека треба да користат заштита од сонце само на сончеви денови и кога идат на плажа. Но вистината е дека кожата треба да биде заштитена додека сме во кола, летаме со авион или ги извршуваме дневните обврски. Кремата треба да биде со фактор 30 или поголем и да се нанесува на секои два часа.

Заштита од сонце со други реквизити.

Освен кремите за заштита од сонцето треба да се користат и наочари и широки шешири.

Поедноставете ја дневната кожна рутина

Најдете навлажнуваш на кожата и прочистуваш кој ви одговара без да експериментирате дсо други производи

Спијте попаметно

Не е вазно да имате само 8 часовен сон. Кожата се негува и со користење на нежна и мека свилена постелнина.