3 Јадења кои го јакнат имунитетот, а добри се и за вашите непца: Лесни, брзи и здрави рецепти за секој оброк

3 мај, 2020
Naslovna

Храната е најдобриот лек – ако е здрава! Нашиот имунитет се потпира на хранливи материи во организмот за да функционира оптимално и може да ослабне со недостаток на витамини А, Б, Ц и Е, како и цинк, железо и селен.

Мал чекор што ќе направи многу за вашиот имунитет е да воведете навика барем вашата половина од чинијата е покриена со зеленчук. Ние ви носиме идеи за три здрави оброци во кои лесно можете да комбинирате здрава храна за имунитет бидејќи тие се густи хранливи материи. Овие се, на пример, лимон, лук, спанаќ, јогурт, ореви и разни семиња.

1. Јајцата ги содржат скоро сите витамини и минерали, повеќето од нив во жолчката. Покрај протеините и маснотиите, тие содржат и важни минерали, како што се магнезиум, калциум, железо, цинк, бакар, селен и други. Тие се нежно комбинирани со кој било зеленчук за да се направи исклучително здрав оброк. Направете пржени јајца со печурки и спанаќ, но нема да тргнете наопаку ако користите друг зеленчук.

2. Тортили полнети со пилешко и зеленчук. Тортилите се добар пример за тоа како исхраната може да биде дел од здравиот и урамнотежен оброк. Тие се практични затоа што можат да бидат исполнети со многу здрава храна, како зеленчук и семе. Постојат многу видови на тортили кои се нудат, од најпопуларните се со пченка и пченица. Можете исто така лесно да ги направите сами без квасец.

3. Размислувањето за десертот не може секогаш да биде нездрава идеја. Како „шеќер“, конечно ви носиме рецепт за сирење, без печење, без јајца, глутен и рафиниран шеќер, а може да вклучите јогурт, таканаречена пробиотична храна, што значи дека содржи добри бактерии кои живеат во нашиот дигестивен тракт и помагаат во елиминирање на штетните микроорганизми кои можат да предизвикаат воспаление на цревата. За кората, користете една чаша урми, ореви и малку сол. Смесата ставете ја на дното на шест чаши каде планирате да го послужите десертот. Потоа, користете мешалка за да ја направите главната смеса користејќи околу 200 грама свежо сирење, јогурт, две лажици мед, една лажица сок од лимон и малку сол. Истурете ја смесата во текот на кортаа и ладете го барем два часа. Додадете овошје или здрави ореви на врвот на десертот.

Не плашете се да експериментирате со храна и секогаш имајте на ум дека т.н. интегралната храна е најздрава за разлика од индустриски подготвените оброци. Здравата исхрана е еден од најдобрите начини за одржување на имунитетот, но физичката активност, хигиената, менталното здравје и спиењето не треба да се запоставуваат.