3 магични мудри кои носат добра енергија,богатство, прекрасна судбина – гестови со рацете за привлекување на благосостојба!

11 јули, 2020
mudri

Постојат многу начини на кои можеме да го подигнеме нивото на енергетските вибрации. Свеќи, ритуали или техники за космичка енергија често се користат како средство за постигнување на оваа цел.

Мудра потекнува како практика во хиндуизмот – истата филозофија од каде што потекнува јогата.

Можете лесно да направите мудра со вашите раце. Иако бара мирна околина и мирен ум, тоа можете да го направите дури и кога патувате. Сепак, секоја мудра е различна и има различни ефекти.

Еве три мудри луѓе кои навистина можат да помогнат во трансформацијата и привлекувањето на позитивна енергија:

Орео Мудра или Гаруда Мудра – Будење

Лорд Гаруда се појави во Рамајана и сè уште игра важна улога во хиндуизмот. Тој е човечко суштество слично на птици. Гаруда е претставена како мускулест човек со црвени крилја. Поврзано е со сончевата енергија и е слично на Свети Феникс. Се гледа како знак на будење. Мудра помага вашата космичка енергија да расте во неа, ги буди нашите способности и ни помага да разбереме кои сме.

Гаруда Мудра – предности

 • Помага во борбата против замор
 • Тоа нè прави свесни за нашите внатрешни сили
 • Ја зголемува нашата космичка енергија
 • Може да помогне во олеснување на болката
 • Може да ја исчисти нашата аура
 • Честопати се користи за да нè подготви да се бориме против видливи или невидливи непријатели

Како се изведува:

 • Прво, треба да седите правилно на столче
 • Направете Гаруда рака гест
 • Лесно допрете го абдоменот со двете раце
 • Започнете да дишете околу 3 минути и замислете ја енергијата што тече во вас

Предупредување: Познато е дека оваа мудра го зголемила крвниот притисок за кратко време. Побарајте совет од вашиот лекар пред да го извршите.

Кубера Мудра – Манифестација

Кубера Мудра е поврзана со Јакша, полубог. Тој е заштитник на северните империи и е поврзан со богатството. Кубера, како симбол на богатството, има големо тело, носи накит и се грижи за прилив на пари. Тоа ви помага да ги искажете вашите желби.

Кубера Мудра – предности:

 • Тоа им помага на нашите желби да се манифестираат
 • Привлекува пари и богатство
 • Тоа носи интензитет на нашите желби
 • Овозможува чувство на сигурност

Како да се користи:

 • Треба да седите правилно на столчињата
 • Направете Кубер рака гест
 • Нежно допрете ги колената со двете раце
 • Дишете 5 минути и концентрирајте се на вашата специфична намера

Лотус Мудра или Мудра на светлината

Лотосот беше важен симбол во неколку антички цивилизации, како што се Египет или Индија. Тој е симбол на Светлината и не одделува од темнината и хаосот кон светлината. Сè уште се користи како свето цвеќе во многу ритуали на хинду и египетски храмови. Лотус мудра ни помага да се кренеме од нашата внатрешна темнина и да се поврземе со Светата светлина. Делува како лотос – како може да остане во водата во матна вода, да не се навлажни и може да ја украси водата, ослободувајќи ја од каква било негативност.

Лотус Мудра – Моќ

 • Одзема негативна енергија и ја чисти нашата аура
 • Елиминира лошо расположение и го зголемува нивото на вибрации
 • Ни помага да се поврземе со божествената светлина
 • Го чисти секој предмет, луѓе и животни од лоша енергија
 • Може да шармира било што или било кој
 • Носи инспирација

Практикување на Лотус Мудра

Седнете во положбата на Лотус (по можност) или со нозете прекрстени на подот.

Направете мудрата на Лотус со вашите раце

Сега, лесно допрете ги колената со секоја рака.

Дишете околу 5 минути и фокусирајте се на светлината што поминува низ вас

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris