4 совети на француските стилисти за совршен ред во плакарот: Средете ги вашите работи еднаш засекогаш! ?

12 април, 2020
soveti za oblekuvanje

Популарна книга за многумина, а подоцна и серија Мари Кондо не успеа да помогне кога станува збор за уредување по дома. Таа имаше една многу важна лекција, а тоа е дека она што не ве прави среќни во домот го фрлате. Без разлика дали станува збор за вазна, блуза или парче мебел. Многу жени го испробуваа нејзиниот начин на редење гардероба и мали работи околу куќата, но по некое време се им стана заморно.

Затоа ви покажуваме уште полесен начин на облекување, овој пат од француски стилист кој постави некои одлични прашања кои ни помагаат да одлучиме, во моментот, дали да чуваме некои крпи, чевли или чанта или да ги исфрлиме од употреба, но и надвор од нашиот простор за живеење.

Да започнеме со:

Чекор 1: Работи што ги носите секој ден

Одделете ги работите што ги носите секој ден, без разлика дали станува збор за тренерка, здолниште, фармерки и ставете ги на еден куп. Значи сите парчиња облека што ги носите најчесто. Организирајте ги по категорија и боја. Од црно до бело, панталони, здолништа, фустани … ќе ви биде полесно да се види кои бои преовладуваат во вашиот стил, какви кроеви и слично.

View this post on Instagram

Morning’s 👋🏼☕️

A post shared by Pernille Teisbaek (@pernilleteisbaek) on

Чекор 2: Работи што никогаш не ги носите (оние што ги сакате и не ги носите и оние што повеќе не ги сакате)

Чекор 3: Нештата што не ги носите се класифицираат во 3 групи

Прва група – Работи што сигурно нема да ги носите. Нешто што не ви треба, оштетени, итн.

Втора група – Не сакам да го носам ова сега, но не сум сигурен дека сакам да се ослободам од тоа. Ова се парчиња што можете да ги скриете некое време во куфер и да ги ставите под креветот. Ако помине некое време без да размислите за нив, тогаш е време да се ослободите.

Трета група – Го сакам ова парче, но не знам како да го носам. Може да се обидете да ја комбинирате оваа група парчиња со работите што секојдневно ги носите. На пример, ако имате кошула што никогаш не ја носите и здолниште кое го носите, спарете ги и испробајте ги, да речеме, широк појас или едноставно врзете кошула околу половината. Ова ќе ве спаси оз купување на нови парчиња облека за кои мислите дека ви требаат, а всушност можеби веќе имате сè што ви треба само со тоа што не го носите на вистински начин. Фотографирајте ги на подот овие нови комбинации што сте ги направиле и можеби ќе ви бидат спас во моментите на „Немам што да облечам“. Создадете папка во вашиот телефон со овие фотографии што можете да ги гледате секогаш кога ќе ви треба инспирација за облекување.

View this post on Instagram

Out of sweatpants for a change

A post shared by Pernille Teisbaek (@pernilleteisbaek) on

Чекор 4: Категории – Организирајте го вашиот плакар сега по категорија и палета на бои. Значи, панталони, здолништа, фустани, блузи во бои – од бела до црна. Направете го истото со чевли, торби и додатоци. Ако имате плакар каде имате простор повеќето облека да висат, користете го тој простор за да висат што е можно повеќе артикли, една работа – една закачалка.

Овој метод ќе ви помогне да ја пронајдете совршената комбинација за само неколку секунди кога ќе се подготвувате за било која пригода.