43-годишна жена почина од коронавирус само поради еден фатален фактор: Лекарите предупредуваат!

2 ноември, 2020
corona-49169541920-830x0

Лекарите велат дека прекумерната дебелина ѝ ја влошила болеста и на крајот довела до фатален исход.

Грција беше шокирана од случајот со 43-годишна жена која почина од последиците на корона вирусот по престојот во одделот за интензивна нега на атинската болница „Триасио“.

Младата жена била примена во болница на 4 октомври, а набргу била поврзана со апарати за дишење.

Грчки лекари истакнаа дека е важно да се спомене дека жената е дебела, што е уште еден доказ дека тоа е токму факторот што може да биде фатален во случај на заболување со корона вирусот.

Зошто дебелината може да биде фатална?

Дебелите луѓе дефинитивно потешко го поднесуваат ковид-19 бидејќи нивната тежина значително го оштетува имунитетот отколку кај луѓето кои не се дебели, според новите студии.

Истражувачите од Универзитетот во Мичиген откриле дека луѓето кои имаат посериозна вишок тежина имаат поголема веројатност да добијат посериозни симптоми на коронавирус.

Главната причина е што прекумерната тежина значи дека нивниот имунолошки систем е постојано под притисок и работи на повисоки нивоа од луѓето со здрава тежина. Високо ниво на маснотии и шеќер во крвта може да предизвика оток во крвните садови и органи, што дополнително ја влошува ситуацијата ако некое лице се зарази со корона вирусот.

Како резултат, кога некој ќе добие инфекција, нивниот веќе стресен имунолошки систем е на работ на силата и реагира премногу отколку што е случај со здрава личност.

Прекумерната реакција на телото тогаш може да предизвика сепса и фатално оштетување на органите, т.н. цитокинска бура која веќе е нашироко забележана во последната фаза на ковид.

И тоа може на некој начин да објасни зошто луѓето со прекумерна тежина се соочуваат со поголем ризик од смрт, што веќе е потврдено од многу статистички податоци ширум светот.

Д-р Дурга Сингер од Универзитетот во Мичиген, кој е и автор на студијата, рече дека макрофагите, еден вид бели крвни клетки кои се поактивни кај дебелите луѓе, може да доведат до потешка форма на коронавирус, поради што на дебелите луѓе им се препорачува веднаш да ја сменат својата исхрана за намалување на тежина.

Да ве потсетиме, проф. Доктор Милорад Павловиќ, инфектолог, претходно зборуваше за тоа зошто дебелите луѓе и дијабетичарите се најзагрозената група на луѓе кои можат да развијат тешки симптоми предизвикани од инфекција со коронавирус.

– Дебелината е имунолошки активна супстанца која лачи голем број на ендокринолошки и имунолошки проинфламаторни супстанции, така што дел од нашето тело претставува добра резерва за позиционирање на голем број на заразни фактори. Постојат рецептори на ACE2 во масното ткиво за кои корона вирусот се врзува дури и повеќе отколку во белодробното ткиво. Па, колку повеќе масно ткиво имаме, толку се поголеми шансите да се развие вирусот – посочи тој.

Д-р Павловиќ вели дека најголем ризик имаат дебелите луѓе и дијабетичари, па дури и оние кои немаат манифестација на болеста, но имаат намалена отпорност на инсулин.

– Мислам дека по оваа епидемија, многумина ќе размислат убаво за тоа како ќе продолжат да пристапуваат кон животниот начин и да ја разберат одбраната од инфекција со промена на нивната исхрана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi