5 правила за УБАВО и ЗДРАВО деколте: заштита од сонце, чистење, хидратација…

11 август, 2020
pexels-danielle-pilon-2496079-1536x1022

Жените се грижат за лицето, за косата, па дури и за кожата на своето тело, но некако секогаш излегува дека забораваат на деколтето, односно за делот на вратот и под него.

Овој дел од кожата обично е највидлив и бара посебна грижа.

Ние ви донесуваме 5 основни правила за тоа што треба да направите и како да ја негувате кожата во тоа подрачје, затоа што е многу чувствителна, тенка и најчесто подложна на хиперпигментација, па затоа мора да се негува правилно.

Правилно чистење

Обидете се да сетите три до четири пати неделно правилно да ја одржувате хигиената на деколтето. Кога одите да се истуширате, нанесете пилинг со сунѓер или нараквица и протријте го деколтето со нежни, кружни движења. Кога ќе завршите со капењето, нанесете ја хранлива крема на таа област бидејќи тоа навистина и е потребно на кожата на деколтето.

Одржувајте ја влажноста

На делот од деколтето има најмалку лојни жлезди, а лесно може да се случи кожата да ја изгуби влажноста и да стане сува и лесно да се создадат брчки. За да се спречи тоа да се случи, важно е да се нанесе хидратантна крема и да се одржува. За таа цел, кремите засновани на јојоба, витамин Е, алое работат одлично.

Нанесете ги на критичната област секое утро – по чистење на кожата и пред да нанесете шминка.

Позиција на телото

Верувале или не, спиењето во погрешна положба доведува до брчки на кожата на лицето, но истото важи и за деколтето. Спиењето на грб ќе спречи да се случи тоа. Овој проблем е многу важен затоа што повеќето луѓе поминуваат повеќе од 60 проценти од своето време спиејќи.

Од

Слично како спиењето, неправилното одење може да ја збрчка кожата на деколтето. Ако шетате исправно и деколтето ќе ви биде поубаво ако сте искривени над деколтето брчките се создаваат многу повеќе од вообичаено и многу порано отколку што би очекувале.

Сонце

Овој дел од телото обично е директно изложен на сонце, па затоа е и најлесниот начин да се создадат пеги и промени на кожата. Потребно е секогаш да се користат хидрантни креми за заштита од сонце, особено на тој дел од телото, бидејќи тоа е најотворена површина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris