5 совети за убавина на Камерон Дијаз со кои ќе изгледате исто за две децении

9 мај, 2020
Насловна

Таа буквално напиша книга за убавина и анти-стареење.

Без оглед на тоа како годините поминуваат, Камерон Дијаз и нејзината кожа продолжуваат да блескаат. Како автор на две книги за тоа како да останете прекрасни – Книгата за тело и книгата за долговечност – Дијаз со сигурност ги знае своите работи. Не е ни чудо зошто Гвинет Палтроу дури и ја нарекла ѕвездата како нејзин „ментор за убавина“. Според книгата за тело, Дијаз навистина морала да работи за да се научи на убави навики за убавина, велејќи: „Имав ужасна, страшна, кожа. Беше засрамувачко, и направив сè што можев да помислам да направам тоа да исчезне. Се обидов да го покривам со шминка “. За среќа, таа ја сфати рутината, Палтроу не е единствениот што ги знае нејзините тајни. Продолжете да ги читате нејзините совети.

Таа користи кармин како руменило.

Во едно видео објави дека она и нејзината професионална шминкерка имаат различно мислење околу руменилото. Откако ќе заврши со нејзината професионална шминка, актерката секогаш се двоуми, но на крај сепак посегнува по карминот и со прст нанесува на образите.

Нејзината шминка е природна.

Дијаз сака да ја покаже својата сјајна кожа затоа нејзиниот избор за шминка е природен изглед.

Престана да пуши.

Актерката сега води здрав начин на живот. Според нејзината книга за долговечна убавина, вели дека посакува порано да престанела со пушењето цигари, а доколку има можност да го врати времето назад вели дека никогаш не би ја запалила првата цигара.

Таа не се плаши од стареење.

Не само што Дијаз изгледа млада, туку и не е под стрес дека старее. Во Книгата за тело, таа посочува: „Многумина се плашат од идејата за стареење – стареењето, ве прави помалку мобилни, со помалку енергија. Но, јас вака гледам на стареењето: стареењето е благослов и привилегија и ако ја поставите основата за здрав живот во вашите помлади години, вашите постари години може да бидат најдобрите во вашиот живот“.

Таа му дава приоритет на спиењето.

„Ние поминуваме добар дел од нашите животи во спиење – или обидувајќи се да спиеме – а квалитетот на времето поминато на спиење го одредува нашето расположение и нашата ментална острина, и не само следното утро, но следните години од нашиот живот“, вели Дијаз во Книгата за тело.