5 суперслатки нискокалорични рецепти за „stress – eating“

8 април, 2020
5 recepti

Деновиве, имаме тенденција да се нурнеме во фрижидерот секој пат кога не знаеме каде да одиме и што да правиме. Постои причина зошто се нарекува comfort food, но ќе биде тешко да ја извршиме својата утешна функција ако чувствуваме грижа на совест секој пат кога ќе се предадеме на прехрамбените страсти. Затоа, за да ни помогнат, тука се неколку блогерки и Инста ѕвезди, кои знаат како да направат спој од вкусно и нискокалорично, и патем, малку ќе ги активирате рацете и ќе ви ги оттргнат мислите.

@olive.eeeats

Olive има сè што ви треба за да ги преживеете овие денови: одлични рецепти, неисцрпен позитивен став и фантастични маникири! Дозволете си безглутенска чоколадна торта, млечни производи и рафинирани шеќери:

@theflexiblefoodie

Kendall  од рестриктивни диети премина на повеќе интуитивни пристапи кон исхраната и фитнесот, автор е на книгата I Can Eat That? и својата мудрост ја споделува со блогерскиот светот и на Инстаграм. Дали сте заинтересирани за мафини од морков и свежо сирење? Ајде 🙂

View this post on Instagram

Many long walks around the apartment and many of these have been devoured 👆🏼 My favorite picture + my personal favorite recipe of mine. @sammillerscience is my witness that these are addicting. No introduction needed. Be sure to save this post and if you give them a go let me know! Stay safe 🙏🏼 . 🥕 CARROT CAKE CHEESECAKE MUFFINS 🧁 . Ingredients: • 1 1/4 cup (150g) All Purpose Flour • 2.5 tablespoons (20g) Coconut Sugar – i get mine at @traderjoes • 1/2 teaspoon Baking Powder + 1/2 teaspoon Baking Soda • 1 teaspoon Cinnamon + 1/8 teaspoon Nutmeg + 1/8 teaspoon Ground Ginger • 1/8 teaspoon Salt • 1 egg • 2 tablespoons Coconut Oil • ~ 1/2 cup Carrot, shredded (100g) • 1/4 cup unsweetened almond milk • 1/4 cup (30g) chopped walnuts • 1 small box of Raisins . Filling • 4 tablespoons ROOM TEMP. Light Cream Cheese • 2-3 tablespoons Sugarfree Confectioner Sugar (@swervesweetie ) OR regular confectioner sugar • 1-2 tablespoon almond milk . DIRECTIONS 👇🏼 (makes 8 muffins) . 1. Preheat oven to 350 degrees Fahrenheit. Spray a muffin pan with non-stick spray to avoid sticking. 2. In a mixing bowl, add all dry ingredients (flour through salt as listed above). Mix. 3. In a another mixing bowl, add all your wet ingredients (egg through milk). Mix. 4. Add dry ingredients to wet. Mix. Add in chopped walnuts & raisins *optional*. . 5. Finally, in a small bowl (last time, i swear) – add room temp. cream cheese, sweetener, and SLOWLY add almond milk a teaspoon at a time. Mix until you reach a thick frosting consistency. 6. Fill each muffin mold half way, place a dollop of your filling, cover again with muffin batter. 7. Bake for 12-14 minutes. Allow them to fully cool. 8. Try not to eat them all because you just found your favorite thing ever 🤓 . Nutrition Info (for those interested) – 8g of fat / 21g of carbs / 4g of #protein . Feels goooood to be back ✌🏼

A post shared by Health + Wellness – NYC (@theflexiblefoodie) on

@shuangys_kitchensink

Shuang Shuang Liang  ни носи низа неверојатно лесни рецепти кои се лесни, вкусни, здрави и забавни! За брзо уживање: Колачиња од овесна каша со јагоди:

@erinliveswhole

Erin се опорави од нарушување во исхраната и нездрава опсесија со диети, а во тој процес пронајде нова љубов за умствен пристап кон телото и исхраната. Ако навистина не сте во одлични односи со вашиот шпорет, пробајте го овој рецепт за колачиња од сурова овесна каша:

@upbeetandkaleingit

Рецептите на Mary Papadimos се идеални ако ви е тешко да пронајдете време за кулинарски експерименти и барате инспирација за нешто ново и супер! Минатата година Мери отвори и компанија за веганската козметика Beets & Blush, но за почеток, што велите за барови од ореви и цимет?