50 годишна жена два пати ја ставила оваа маска на лице: Се подмладила за 15 години!

8 мај, 2020
Naslovna

Една жена во раните педесетти го сподели своето искуство на Интернет за користење на таканаречената златна маска за лице.

Таа тврди дека ја користела само двапати и дека нејзините пријатели веднаш започнале да ја прашуваат што се случило со нејзиното лице и дали претрпела каква било хируршка интервенција.

Состојки: 2 лажици свежо рендан ѓумбир, 2 лажици мед, 1 лажичка куркума.  

Подготовка и примена: Измешајте ги сите состојки и нанесете на лицето. Оставете да отстои десет минути. Можно е вашето лице да изгори малку или да се чувствувате како да гори, но тоа е сосема нормално затоа што оваа маска дава ефект на топлина и на тој начин ја подобрува циркулацијата на крвта и “пегланите” брчки.

По 10 минути исперете го лицето со топла вода.

Што е тајната на оваа маска?

Моќните состојки се одговорни за целосно неверојатниот подмладувачки ефект.  

Ѓумбирот ја враќа еластичноста на кожата и ја тонизира, ја стимулира циркулацијата во најдлабоките слоеви на кожата. Поради тоа, кожата почнува повторно да блесне и станува поздрава, а проширената кожа и брчките полека стануваат нешто од минатото. Покрај тоа, ѓумбирот ја хидрира кожата и му дава клучни елементи.

Куркумата го стимулира производството на колаген и ја прави кожата посветла и посјајна. Содржи ниацин, кој помага да се поправат оштетените клетки. Дури помага да се намали видливоста на дамките на возраст. Ако на кожата останат жолти траги од куркума, ќе ги отстраните со сок од грејпфрут.

Медот содржи полифеноли кои го забавуваат процесот на оксидација во клетките и го запираат нивното стареење.

Забелешка: Оваа маска не треба да се користи доколку сте алергични на која било од состојките или имате отворени рани или повреди на лицето.