6 aутфити на французинката Жeан Дама кои ќе ги копираме ова лето

30 мај, 2020
imageedit_5_5701401046

Оваа кул парижанка се држи до правилата: колку по опуштено изгледаш, толку си по шик. Ова се некои од нејзините летни комбинации кои може да се забележат и по скопските улици.

Жан Дама е една од француските модни икони на новата генерација која го потврдува правилото дека Парижанките се раѓаат со добар стил. Едноставни и секојдневни комбинации, кои може да се носат со сѐ, ја сочинуваат основата на нејзиниот ормар, како и брендот Rouje кој таа го основа во 2016.

Претходната есен бившата манекенка, која беше препознаена како новата наследничка на Џејн Биркин (исто како неа таа ги обожава плетените ташни и мрази градници), го отвори својот прв бутик во Париз наречен „Chez Jeanne“, во чиј склоп има и ресторан.

На нејзиниот инстаграм профил таа ги споделува секојдневните модни комбинации со нејзините следбеници, останувајќи на своето мото дека дотеран но опуштен стил е секогаш најкул. Следните модни комбинации се некои кои сигурно ќе сакаме да ги копираме ова лето: