6 најголеми заблуди поврзани со Корона вирусот: Алкохол, лук, лута пиперка, комарци…

29 август, 2020
Korona-profimedia-0501968311-696x464

Може ли коронавирусот да влезе во куќата преку чевлите? Дали лукот и лутите пиперки се главните борци против Ковид-19? Експертите од Светската здравствена организација велат дека нема докази и основа да се верува во тоа.

На веб-страницата на Светската здравствена организација, покрај многу корисни совети за тоа како да се заштитите себеси и другите од пренесување на коронавирусот има и одговори на најчестите сомнежи кои подеднакво ги мачат луѓето ширум светот.

Најчесто тоа е непроверена информација што се шири преку Интернет и социјалните мрежи, а може да предизвика збунетост па дури и да загрози нечие здравје.

Во посета на утринската програма на РТС, директорот на канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, Маријан Ивануша, негираше некои од најчестите заблуди.

  • Едно од сомнежите е дали да носите маски за време на вежбањето. Ивануша вели дека ако вежбате на отворено и ако нема близок контакт со други луѓе кои вежбаат, нема потреба да носите маска. Треба да се избегнува вежбање во затворен простор доколку нема растојание помеѓу оние кои вежбаат подолго од метар и половина, а самото вежбање со маска не е пријатно.
  • Теоретски, вирусот може да влезе во куќата преку чевлите, но не и во организмот. Нема докази дека некој се заразил со ингестија на вирусот на чевлите, тврди Ивануша.
  • Кога станува збор за задржувањето на површини, вирусот може да остане на одредени материјали неколку дена, но тоа не значи дека можеме да се заразиме само со допирање на површините.
  • Конзумирањето алкохол за неутрализирање на вирусот од телото е повеќе оправдување и познато е дека зголемената потрошувачка на алкохол доведува до алкохолизам и долгорочно оштетување на виталните органи како што се срцето и црниот дроб и го промовира развојот на болести како што се некои видови карцином.
  • Исто така, нема докази дека конзумирањето на одредени видови храна, како што се лукот и лутите перики, спречува развој на вирусна инфекција. Разновидната и урамнотежена исхрана богата со протеини, витамини и минерали е најдобра основа за добар имунитет.
  • Исто така, според експертите на СЗО, заблуда е дека мувите и комарците го пренесуваат коронавирусот. Вирусот најлесно се пренесува во директен контакт со заразено лице, а кога станува збор за комарци во летните месеци, треба да се внимава повеќе на пренесување треска од Западен Нил.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris