6 помалку познати несакани ефекти што стресот може да ги има на телото

15 јуни, 2020
joshua-rawson-harris-585942-unsplash-1200x800

Од непроспиени ноќи до ослабен имунолошки систем или прејадување, веројатно сте запознаени со почестиte симптоми на стрес. Но, стресот исто така може да предизвика помалку познати несакани ефекти (ментални и физички) што можеби не ги очекувате.

Психологот Росалинд С. Дорлен во интервју за „Livestrong“ откри некои изненадувачки начини на кои стресот може да влијае на вашето тело.

1. Проблеми со меморијата

„Ако ви е тешко да се фокусирате, стресот може да биде виновен за тоа“, вели Дорлен.

Навистина, стресот и вознемиреноста можат да влијаат на вашето внимание и вашата способност да помните, според објавувањето на „Harvard Health Publishing“. Всушност, студијата за неврологија во ноември 2018 година открила дека возрасните со повисоки нивоа на кортизол (стрес хормон) покажуваат нарушена меморија и помал волумен на мозокот.

2. Проблеми со кожата

„Реакциите на кожата како осипи или акните изгледаат како несреќен пример за колатерално оштетување што луѓето го доживуваат за време на периоди на екстремен стрес“, вели Дорлен.

Еве зошто: „Стресот го предизвикува нашето тело да произведува хормони како кортизол и епинефрин, кои ги активираат жлездите на кожата за да направат маснотии, што може да предизвика појава на акни и други негативни состојби поврзани со кожата“, вели таа.

„Покрај тоа, за време на стресни периоди имаме тенденција да ги занемариме нашите рутини, што можат да влијаат на чувствителноста на кожата“, објаснува Дорлен.

3. Намалено либидо

„Зголемениот или хроничниот стрес може да влијае на нивото на хормоните во нашето тело, создавајќи поголеми количини на кортизол и епинефрин, а еден од несаканите ефекти е намалениот сексуален интерес или желба“, вели Дорлен.

Размислете за тоа: Ако вашето тело е во постојана реактивна состојба да бега или да се бори, страв или парализа поради стресот, овие услови не се многу погодни за интимниот живот. Навистина, една студија од октомври 2013 година во магазинот „ Journal of Sexual Medicine“ открила дека високите нивоа на хроничен стрес се поврзани со помалку сексуална возбуда кај жените. Истражувачите заклучиле дека психолошката одвраќање и зголемениот кортизол играат голема улога.

Но, физичките ефекти на стресот можат да бидат негативни и за мажите. Според Дорлен, „долгорочните ефекти на стресот можат да го намалат и ограничат протокот на крв, што е еден од голем број фактори поврзани со еректилна дисфункција“.

4. Напнатост во мускулите

Дали одеднаш забележувате тензија во вратот, грбот или рамената? Можеби виновник е стресот.

„Мускулите се затегнати да се заштитат од повреда за време на стресните ситуации, така што може да не добијат шанса да се релаксираат ако стресот е постојан“, вели Дорлен.

И да ги влошиме работите, стресот и вознемиреноста можат да ја зголемат вашата перцепција за болка во мускулите и да ја намалат можноста да се справите со тоа, според North American Spine Society.

5. Раздразливост

Чувствувате како да сте на работ? Раздразливоста е вообичаен симптом на хроничен и долгорочен стрес, вели Дорлен.

Ова може да има врска со хемиската реакција на вашето тело на стрес.

Кога вашето тело ослободува хемикалии како одговор на загрозената закана, вашето срце и дишењето забрзано ви помагаат да преземете акција. Ова може да им помогне на луѓето да избегаат од гладен предатор, но денес може да предизвика да се чувствувате напнато, раздразливо, па дури и нервозно.

6. Дигестивни проблеми

Секој што некогаш доживеал „вознемиреност на стомакот“, знае дека стресот може да „оди“ директно во цревата.

Хроничниот стрес може да предизвика голем број на компликации во дигестивниот систем, вклучително и болки во стомакот, запек и дијареја, посочува Дорлен.

Ова е затоа што вашите црева и централниот нервен систем се во постојана комуникација. Всушност, тие се толку тесно поврзани што цревата честопати се нарекуваат „втор мозок“, како што пишува Livestrong.