7 болести кои доаѓаат од мозокот: Тоа што Ви ја мачи душата, Ви го уништува телото!

22 август, 2020
202373_shutterstock-327158714_ls

Нервна болест“ е она што обично го нарекуваме психоматско нарушување. Имињата на овие болести се комбинација на грчки зборови за душа и тело и обично се јавуваат кога душата го крие страдањето.

Овие се најчестите причини за психоматски нарушувања што ги предложи психологот Лесли Лекрон.

1. Конфликт на интереси

Ситуација кога човекот не може да ги реализира своите желби, па ги крие во потсвеста. Тој е плоден терен за психосоматски заболувања.

2. Јазик на телото

Лицето продолжува да зборува: „Јас страдам од неподнослива главоболка…“ или „Заради тоа срцето ќе ми престане…“ претпоставувате како телото ќе реагира на овие постојани изреки?

3. Повикување на болест

Личноста навистина сака да се повика на болеста со цел да го привлече посакуваното внимание и желбата навистина да се оствари …

4. Претходно искуство

Причината за болеста може да биде трауматско искуство во минатото, тешко детство.

5. Идентификација

Во овој случај, физичките симптоми може да бидат резултат на силна емоционална врска со личност која има слична болест.

6. Едно лице е убедено дека има одредена болест, па на крајот го добива тоа.

7. Самосожалување

Постои силна вина за нешто што подоцна прераснува во болест.

Еве седум класични психосоматски заболувања што ги идентификуваше американскиот психоаналитичар Франц Александар уште во 1950 година:

  • Хипертензија
  • Бронхијална астма
  • Неврродерматитис
  • Хипертироидизам
  • Ревматичен артритис
  • Улцеративен колитис
  • Пептичен улкус

Многу се промени и списокот со психосоматски заболувања исто така се менуваше и надополнува. До денес, тоа е значително проширено: паника, нарушувања на спиењето, онкологија, срцев удар, синдром на нервозно црево, сексуално нарушување, дебелина, нервоза, анорексија, булимија, итн …

Потребно е да се третира психолошката причина покрај физичката. Некои лекари се убедени дека третманот на психосоматски заболувања со помош на психотерапија е неопходен.

И најважно: ако не можете да ја промените ситуацијата во која сте, сменете го ставот за тоа …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris