7 намирници кои никако НЕ се чуваат во фрижидер: Се расипуваат, венеат, се распаѓаат …

28 јули, 2020
Annotation 2020-07-28 131358

Фрижидерот е апсолутно неверојатен изум кој помага во складирање на храната. Сепак, не сите намирници може да се чуваат во фрижидер. Некои од нив не толерираат ниски температури.

Еве список на продукти што треба да ги чувате подалеку од фрижидерот:

1. Леб

Ако го ставите лебот во фрижидер, тој ќе се исуши уште побрзо, плус ќе ги собере сите мириси од фрижидерот. Ако лебот е голем и не ви треба толку многу, исечете едно парче и замрзнете го остатокот.

2. Лук

Лукот воопшто не може да ја поднесе ладната температура. Апсолутно нема потреба да се чува во фрижидер. На собна температура може да издржи неколку месеци. Предуслов е да имате добра вентилација, т.е. де не е оставена во пластична кеса.

3. Зимница

Се верува дека сите сосови и зачини мора да се чуваат директно во фрижидер. Сепак, намирниците како што се оцет, шеќер и сол се одлични конзерванси. Сос како ајварот, кечапот, итн. тие можат да стојат во оставата. Колку подолго ќе останат во оставата, е бидат повкусни.

4. Компири

Ладилникот може да го расипе вкусот на компирите, затоа што скробот го претвора во шеќер. Компирите најдобро се чуваат во шпајзот, во хартиена кеса.

5. Домати

Фижидерот ќе го уништи вкусот на доматите. Најдобро е да го чувате ова овошје во кујната на шанкот, но никогаш во директна светлина.

6. Лук

Лукот може брзо да изгние во фрижидер. Лукот најдобро се чува во вреќи со решетки што ќе обезбедат вентилација.

7. Кафе Фрижидерот може само да го расипе вкусот на кафето, покрај тоа, има толку силен мирис што сите состојки во фрижидерот ќе мирисаат на кафе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi