9 добри начини да се одлучите за уште едно дете

15 април, 2020
NASLOVNA

Многу мајки признаваат дека не би им сметало да имаат само едно дете и дека би избрале друго ако се случи непланирана „бременост“. Ако сè уште не сте решиле и размислувате да имате друго бебе, прочитајте ги добрите точки за нова бременост.

Причините зошто многу жени им е тешко да одлучуваат за овој чекор се приближно овие: тие конечно се ослободиле од доењето; детето ја прифати кашлицата и порасна да оди во креветчето; тие конечно се ослободија од бремените килограми; подготвени да се вратат на работа, и сега, одеднаш, мора да се каже „збогум“ на тешко добиената слобода!

Сепак, сè не е толку тешко како што изгледа! Ние ќе ви покажеме како да ја погледнете ситуацијата од друг агол и да разбереме дека новата бременост има многу добри страни. Еве ги деветте најважни моменти.

Повеќе време за се

Иако ова можеби звучи неверојатно, сепак е точно! Имајќи предвид дека ги поминавте сите фази на неговиот или нејзиниот развој со првото дете и совладувавте поголем дел од лекциите за родителство, сега ќе можете да ги “извршите” задачите што ви беа тешки порано и побрзо.

Без непотребни стравови

Со првото дете, се исплашивте од сè и паникував за сите видови на мали нешта. Сега вашите стравови ќе бидат од поинаква природа

Повеќе време да одите на свеж воздух

Како што знаете, на бремените жени им се советува да одат на дневна прошетка! Во првата бременост, можеби не сте го сториле тоа, но сега имате двојна причина да излезете во паркот и да дишите свеж воздух: тоа ќе ве задоволи и вас  и вашето постаро дете.

Помалку трошоци

Треба ви останало доволно трудничка гардероба  да ја користите повторно. Исто така, ако сте биле мудри и сте ја купувале првата опрема за бебиња во неутрална боја, сега нема да мора да купувате ништо ново, дури и ако второто бебе е од спротивен пол.


Вие сте физички посилни

Многу мајки се сеќаваат на првата прошетка со своето бебе кога десет минути носење на бебе од 5-6 кг се чинеше како вечност! После тоа, рацете трепереа некое време. Сега можете да заборавите на тоа чувство. Погледнете во огледалото и обрнете внимание на дефинираните мускули на раката.


Стекнавте искуство и вештини

Кога ќе се вратите дома од породилното одделение, нема (за прв пат) да ја треснете главата што да направите, туку кога и како да го постигнете тоа. Имате искуство и знаење, едноставно немате време.


Вие сте позрели и постабилни

Бидејќи веќе имате бебе, повеќе нема да бидете нервозни за неважни работи, туку ќе ја насочите вашата енергија на грижата за децата. Докажано е дека жените стануваат постабилни, позрели и поисполнети по второто раѓање, така што повеќето немаат проблеми со постппородилната депресија.

Со веселиш за иднината

Замислете како ќе изгледа вашиот живот за неколку години: подготвување ручек (или разговор со пријател, читање, седење на компјутер) додека вашите малечки играат безгрижно во дворчето. Тоа не би било невозможно доколку меѓу нив има голема разлика во годините.

Ќе се подмладите

Научниците докажаа дека секое ново бебе ги подмладува родителите за неколку години! Природата се грижи за ова на многу незгоден начин: по секоја бременост, телото на жената го зголемува нивото на ендорфин и серотонин, хормони за добро расположение, кои влијаат на нејзиниот подобар изглед и отпорност на организмот.