А што ако не помине? 5 најголеми митови за ДЕПРЕСИЈАТА во кои не смеете да верувате!

7 јули, 2020
Annotation 2020-07-07 152600

На сите понекогаш им се случува да бидат нерасположени, но клиничката депресија е нешто осема поинакво и посериозо

Како што поминуваат годините има се поголем број на истражувања на светските експерти. Сепак, и покрај тоа, депресијата е и понатаму непотполно истражена сосотојба, бидејќи човечкиот ум е см по себе голема тајна.

Додека различни психијатри и психолози советуваат различни методи на лечење, од природно лечење, психолошка анализа и терапија, истажувајќи ги најдобрите начини за негуваер на “осетливата” душа, личности кои патат од депресија од година во година се повеќе расте. Така депресијата во 2020 година е е дна водечките врсти на оболени на светското ниво.

Не се сите депресивни чувства исти, некои е послесно да се санираат од други. Депресијата е ментална состојба во коа многу луѓе не се во потполност упатени, а некои дури и го игнорираат или сметаат дека депресивната личност во нивното опкружување претерува, што може да биде многу опасно. Еве во кои 5 митови за депресијата никако не смеете да верувате:

Депресијата поминува сама од себе

Најбитната работа на самиот почеток е да запамтите дека депресијата никогаш не е избор- ниеден поединец не би ја посакал непријатноста која таа ја носи. Габриела Фаркс, основач на уредувањето за поттикнување на менталното здравје, кажува дека кај секој од нас постојат реципрочни односи помеѓу хемискиот состав на мозокот, нашето функционирање и опкружување. Неуролошникте фактори во големи мери се надвор од човековата контрола.

Луѓето моше да имаат предиспозиции за депресија само поради состојбата во својот мозок на кои влијаат и многу фактори во околината. Депресијата нема сама од себе да исчезне, само може да се напрви потешка и по комплицирана состојба. Игнорирањето на депресијата е многу опасно. Затоа е важно при првите знаци на зачестеност на деспресивното расположение да се консултирате со експертите. Истото препорачајте го на луѓето во ваата околина кај кои приметувате депресивни симптоми.

Можам и сам

Некогаш постојат начини да си помогнеме сами на себе и лесно да излеземе од лошата сосотојба. Музиката, позитивните мисли, читањето книга, однсно се што го зајакнува оптимизмот е добредојдено. Сепак, клиничката депресија е нешто сосема друго и далеку посериозна од лошото расположение.

Личноста која се бори со депресија пати и од недостаток на енергија, без воља е, повлечена е во себе, затворена, ја смалува комуникацијата на минимум и нема желба да ги направи ниту основните животни работи., како што се спремање на оброкот, туширање или одење на работа…

На депресивните личности им недостасува животна сила, а тоа не може да се излечи “на своја рака”. Кај депресивната состојба практикувајте ниту една друга метода освен да побарате помош од стручна личност.

Мора да постои конкретна причина

Истражувањата покажаа дека поголемиот дел од луѓето кои биле во депресија, барем еднаш го слушната она – немаш право да бидеш депресивен, погледни што се имаш, биди благодарен, некој го нема ни тоа, имаш сопруг/ сопруга, деца, работа.” Луѓето кои се борат со некои психички пореметувања најчесто не практикуваат да се обратат на најблиските поради страв дека ќе ги дочекаат со овој став. Овие зборови, иско се добронамерни, кај личноста може да направат нови, лиши чувства и да го зајакнат чувството на виновност.

Бидејќи како да објасниме како се чувствуваме лошо а ги имаме сите услови да бидеме среќни?

Депресијата ја уништува енергијата која ни помага да се носиме со одредени животни предизвици. Таа ги менува нашите сопствени мислења за себе и светот кој не опкручува и тогаш се јавува тоа чувство на виносвност, како еден од клучните симптоми на депресијата. Личноста во депресија често не е во состојба ситуацијата да ја види реално и да оговори адекватно на истата- тоа е доказ дека депресијата може да настане без причина.

depresija čovek

Ако работиш, функционираш, депресијата ништо не ти може

Работите се едноставни: ќе се разбореш- одиш на лекар и лежиш дома. Потполно е исто и со менталните болести- битно е да се обратите кај експерт. Анксиозноста и депресијата се скриени болки, па луѓето работат и живеат со нив, потиснувајќи негативни емоции.

Често ќе слушнете, за жал по кобните исходи “Никогаш не би кажале дека е депресивен/депресивна, ми се чинеше како весела личност”. Тоа е уште еден од честите показатели колку личноста која се носи со оваа состојба, можат да ги потиснат симптомите длабоко во себе.

Важно е да се препознаат на време и не се плашете да побарате помош.

Депресијата ги напашѓа ментално силните

И овој мит поприлично се потпира на предходните. Само затоа што некој изгледа способно и силно, не значи дека не може да биде депресивен. Самата клиничка депресија нема никаква вркса со силата или слабоста. Депресивните луѓе кои ќе побараат помош се многу храбри и силни бидејќи се одлучиле на овој потег. Тоа значи дека успеале да преместат одредената бариера и одличиле да се да се соочат со сите невидливи проблеми.

Исто така, наместо на дијагнозата на депресијата да гледаме како доживотна казна, зошто не би ја користиле како предизвик, прилика за учење и шанса за помош на другите?

Не дозволувајте депресијата да биде “табу” тема. Разговарајте со други луѓе за тоа., редовно едни на други кажете како се чувствувате и никогаш не “мижете” и не игнорирајте ја депресијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi