Адел ослабе 44 килограми со диета и хипнотерапија: Како ХИПНОЗАТА помага при губење на тежината?!

12 ноември, 2020
adel

Со хипнотерапија се откриваат потиснати причини за зависност, дури и оние за храна што доведува до прекумерна тежина.

Пејачката Адел беше гостинка во емисијата „Saturday Night Live“, каде воодушеви со чувството за хумор и витката фигура. Адел ослабела следејќи диета со сиртуин и вежбајќи, а се шпекулира дека отишла на хипнотерапија. Дражен Радаковиќ, хипнотерапевт, објасни какви резултати може да се постигнат со примена на овој метод.

Адел се пошегува на сметка на неодамнешното слабеење и им порача на обожавателите „мојот албум не е завршен“, додека го водеше американското шоу Saturday Night Live.

„Знам дека изгледам многу поразлично од последниот пат кога ме видовте“, рече таа додека зачекори на сцената.

– Но, всушност, поради сите ограничувања поврзани со Ковид – 19, морав да патувам со мал багаж, затоа „зедов“ само половина од себе – се пошегува таа.

Пејачката постигна големо ослабнување следејќи ја диетата со храна со сирење со комбинација на вежбање. Таа не ја објави точната бројка, но се претпоставува дека изгубила најмалку 44 килограми. Диетата Сиртуин ја должи својата популарност најмногу на фактот дека поттикнува внесување на чоколадо и вино. Нејзините автори, Ајдан Гогинс и Глен Матен, веруваат дека внесувањето храна што го активира т.н. сиртуинот промовира потрошувачка на масни наслаги или слабеење. Покрај виното и чоколадото, храната на списокот на активатори на сиртуин е кафето, зелениот чај и јаболката, а самата диета е опишана во книгата „The Sirtfood Diet“.

Се шпекулира дека Адел отишла и на хипнотерапија. Исто така се шпекулираше дека хипнотерапијата помогнала, и дека Адел тесно соработувала со хипнотерапевтката Сузан Хепберн во последните месеци, која исто така била поврзана со други познати личности. Но, хипнотерапевтот одби да коментира со кого работи, додавајќи само дека им помогнала на многумина не само да ослабат, туку и да спречат враќање на несаканите килограми. Не станува збор за исхрана. Го сменив начинот на размислување на моите клиенти за да ја изградам нивната самодоверба.

Дражен Радаковиќ, хипнотерапевт објаснува што е хипноза и што може да се постигне со тоа:

– Со цел подобро да се разликува што е свест и што е потсвеста, потребно е да се замисли коцка мраз како лебди во вода. Поголемиот дел од коцката е под вода (потсвест), а само мал дел е над водата (свест). Целиот наш живот, нашата целосна потсвест со позитивни и негативни искуства лежи во потсвеста. Потсвеста одредува какви ќе бидеме – успешни, неуспешни, дебели, слаби, вредни или мрзливи. Нашата потсвест не заборава ништо, тоа е како камера што ги снима сите настани од нашиот живот. Сите настани се хранат и можат да се користат. Хипнозата е еден од методите што се користат за добивање на овие информации. Постапката се нарекува регресија и при хипнотерапија служи за наоѓање и корекција на настани кои негативно влијаат врз нас. Замислете ја потсвеста како компјутер, компјутер во кој со години се пишуваат програми (детство, родители, училиште, пријатели, партнери), кои заедно го сочинуваат нашето постоење. Сите тие програми и програмчиња може да се променат, а хипнозата е една од можностите за промена на тие програми – рече Дражен.

Хипнотерапија открива потиснати причини за зависност, дури и оние за храна што доведува до прекумерна тежина. Радаковиќ објаснува колкаво влијание има хипнотерапевтот врз клиентот и дали може да го натера да стори сè што сака.

– Постигнувањето на хипнотичка состојба не е за некаква моќ што ја има хипнотерапевтот, туку тој му помага на човекот да влезе во хипнотичка состојба со посебни техники. Невозможно е да се изврши хипноза без согласност на лицето. Значи, стравот дека некој може да биде хипнотизиран против неговата волја е излишен. Дури и во најдлабоката хипнотичка состојба, нема губење на свеста и клиентот знае цело време што му се случува. Дури и со најдлабока хипноза, контролата е секогаш на клиентот, а не на хипнотерапевтот. Затоа, секој предлог што доаѓа од хипнотерапевт и не одговара на клиентот, може да се одбие, а хипнозата да се прекине – објаснува хипнотерапевтот.

Радаковиќ вели дали подеднакво се пристапува кон сите зависности при хипнотерапија.

– Пушењето како зависност би можело да се опише како најбенигно затоа што најмалку се меша во секојдневниот живот и не е слоевито во смисла на психосоматика. Имено, сите други зависности – од дрога, алкохол, коцкање, храна имаат скриени причини поради кои настанале. Третманот за откажување од пушење е многу поедноставен од третманот за слабеење. Во хипнотерапија, како и во „обична“ психотерапија, важно е да се открие причината за проблемот, а само тогаш следи понатамошна работа до заздравување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi