Ако ги имате овие два симптоми на коронавирус, може да завршите во болница

26 октомври, 2020
glavobolja

И додека нема „добри“ симптоми на коронавирусот, некои секако се полоши од другите. Бидејќи научниците сè повеќе откриваат за овој мистериозен вирус, станува се појасно дека ако имате одредени симптоми, болеста може да се развие поинаку.

Една неодамнешна студија, која сè уште не е разгледана, покажа дека два симптоми на коронавирус можат да доведат до поголема шанса за хоспитализација кај оние кои страдаат од т.н. „долговечен“ ковид, иако можеби не изгледаат полоши од другите. Овие симптоми се продолжена треска и губење на апетит.

Тимот на истражувачи ја искористи апликацијата преку која собра податоци од повеќе од 4100 пациенти кои го надминале коронавирусот и откриле дека околу 13 проценти од пациентите страдаат од т.н. „долгорочен“ ковид-19, долгорочен вид на болест која трае подолго од 28 дена.

Дополнителни 20 проценти биле болни повеќе од осум недели и еден од 50 повеќе од 12 недели. Од оние пациенти кои имале долгорочен коронавирус, оние кои имале пет или повеќе симптоми во текот на првата недела од болеста имале поголеми шанси да страдаат подолго.

Но, дури и меѓу нив, два симптоми се истакнаа. „Кај оние лица кои страдале од долготраен коронавирус, пролонгираната висока температура и губење на апетит биле силни индикации дека некое лице можеби треба да оди во болница“, се објаснува во студијата. Ова значи дека тие се – меѓу оние кои страдале од т.н. долгорочен ковид – луѓето со овие два симптома беа сериозно погодени.

Студијата предупредува дека не треба да генерализираме врз основа на нивната анализа и ги посочува нашите сопствени ограничувања – особено фактот дека испитаниците, односно оние чиишто податоци биле собрани биле претежно жени, под 70 години и самите ги пријавиле своите податоци, пишува bestlifeonline.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum