Ако имате симптоми на инфекција со ковид 19, тоа е подобро и за вас и за другите: Имунолозите открија зошто

8 ноември, 2020
ficer-830x0

Како и многу други болести, инфекцијата со коронавирус првично не може да биде придружена со симптоми, но може да биде опасна.

Луѓето кои немаат симптоми на инфекција со ковид 19 не значи дека се здрави, рече италијанскиот имунолог Роберто Бурони, во написот за медицинското списание „Медицински факти“.

Тој нè потсетува дека е сличен на други болести; на пример, луѓето кои заболуваат од рак, дијабетес, глауком, сида и други, честопати, особено во почетната фаза, немаат симптоми на болеста, што секако не значи дека некој е здрав, пренесува Танјуг.

– Веќе е докажано дека таканаречените асимптоматски луѓе трпат последици од инфекција со корона вирусот, нивниот организам е нападнат и може трајно да се оштети, без тоа лицето дури и да знае за тоа. Исто така, луѓето кои немаат јасни симптоми на инфекција со ковид 19 се во можност да заразат други и тоа е еден од проблемите со корона вирусот. Се шири брзо, во случај на асимптоматско и незабележливо, и сè е поопасно – тврди д-р Бурони.

Треска, кашлица, главоболка, како и губење на чувството за мирис и вкус не мора да бидат единствените симптоми на инфекција со корона вирусот. Научната заедница предупредува дека има сè повеќе оние кои се позитивни на ковид 19 и кои немаат други симптоми освен губење на слухот. Исто така, има се повеќе пациенти кои се жалат само на болки во грбот, а по тестот за ковид 19, се покажало позитивно.

Како што откри кардиологот, д-р Марија Здравковиќ, списокот со симптоми кои многу луѓе не ги поврзуваат со короната расте и би требало.

– Забележавме дека има многу пациенти кои имале болки во грбот, па затоа дури и се јавиле на физијатар поради таа болка, дека одеднаш ја почувствувале, дека ги боли ’рбетот- рече д-р Марија Здравковиќ. – Честопати тоа е корона. Таа денес напаѓа така; знаеме дека ги напаѓа не само белите дробови, туку и локомоторниот систем, а потоа одеднаш чувствувате болка по целото тело, слабост, замор… Сите овие се симптоми кои можат да најават корона.

Од друга страна, истакна д-р Здравковиќ, има и пациенти кои се јавуваат поради треска, сомневајќи се дека се позитивни на корона вирусот, но по ПЦР-тестот, излегува дека станува збор за некој друг вирус.

– Совесно е и за себе и за другите да се јават луѓе кои забележуваат каков било симптом што може да укаже на ковид 19. Ние ги тестираме и испитуваме и нема да биде корона. Постојат и други вируси. Но, она што е важно, и за мене и за другите, е следново: да бидам апсолутно изолиран од семејството, од тимот, да се пријавувам на клиника и да носам маска цело време – препорачува кариологот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi