Ако користите некој од овие лекови држете се подалеку од сонце!

12 јули, 2020
iklm,.

Дали знаете дека лековите и сончањето не се добра комбинација? Ако земате одредени лекови, треба да се избегне изложеност на сончева светлина и високи температури. Некои креми за акни, антибиотици и антидепресиви во комбинација со сончевите зраци можат да доведат до разни несакани ефекти.


Антибиотици

Антибиотиците можат да предизвикаат фотосензитивност и фотоотоксична реакција, што значи дека тие ќе го влошат вашето сончање.

Креми за акни и козметика против стареење

Подготовките што содржат ретинол и салицилна киселина може да доведат до сува кожа, и станува многу почувствителна на сонцето. Ова значи дека ќе изгорите многу побрзо од вообичаеното.

Лекови за алергија

Некои орални антихистаминици може да го намалат потењето. Бидејќи потењето го лади телото и ги исфрла токсичните материи, ова може да биде проблем при високи температури. Ако телото не може да се олади, се случуваат исцрпување на топлина, па дури и топлотен удар.

Антидепресиви

Овие лекови можат да го блокираат сигналот (испратен од мозокот) дека вашето тело се прегрева. Тие исто така можат да го намалат потењето, што доведува до потешко ладење на телото.

Антиинфламаторни лекови

Секогаш кога земате некој од овие лекови, не заборавајте да нанесете крема за сончање на вашата кожа. Лекарите исто така препорачуваат, доколку е можно, да ја минимизирате изложеноста на сонце.

Витамини и хербални препарати

Многу витамини без рецепта и прехранбени препарати имаат фотоотоксични ефекти. Затоа мора да бидете претпазливи кога ги консумирате.

Креми за локална апликација

Изложеноста на сонце исто така може да го зголеми ефектот на лекови кои се апсорбираат директно преку кожата. Кога ќе изгорите од сончање, крвните садови на површината на вашата кожа се разредуваат и ова може да доведе до поголема апсорпција на лекот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi