Ако нема надворешни фактори, проверете дали сте алергични на храната што ја јадете: Симптоми кои укажуваат дека имате алергија на храна

24 август, 2020
unnamed

Алергијата на храна, во жаргон, на некои им е неопходна за да изгубат тежина, додека за други може да донесе сериозни здравствени последици.

И додека разните алергии можат да предизвикаат екстремно широк спектар на симптоми, одредени знаци укажуваат дека најверојатно сте алергични на одреден вид храна, а не на одреден фактор од надворешното опкружување.

Ви ги донесуваме трите најчести симптоми, вообичаени за алергии на различни видови храна.

Осип

Оваа симптоматска реакција е скоро секогаш предизвикана од алергија на храна, а понекогаш може да биде предизвикана од алергија на лекови или надворешно опкружување. Осипот вклучува црвено и зголемено чешање и може да се појави на само еден дел од телото.

Црвенило и оток

Алергиите често предизвикуваат црвенило или оток на кожата, особено околу усните и лицето. Морската храна и јајцата се меѓу најчестите алергени кои понекогаш ги предизвикуваат овие симптоми.

Алергиско кивање и опструкција на дишните патишта

Иако најчесто е предизвикано од надворешни фактори кивање е вообичаен симптом на алергии на млечни производи. Ако страдате од хронична опструкција на носната празнина, сепак може да биде алергија на одреден вид храна, доколку симптомите не се ублажат со промената на годиното време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris