Ако ви пречи вашиот партнер да гледа филмови за возрасни, треба да го направите ова!

23 октомври, 2020
секс

Колку и да му пречи на некого, порнографијата стана дел од нашите животи.

Таа е присутна на секој чекор и скоро е невозможно да се избегне.

Ако ви пречи што вашиот партнер гледа премногу порно, има неколку работи што можете да ги направите.

Но, ако е за утеха – тоа не е изолиран случај. Имено, истражувањето покажува дека 76 проценти од мажите и 41 процент од жените гледаат порнографска содржина еднаш месечно или повеќе, а 58 проценти од мажите и 19 проценти од жените признале дека гледале порнографија еднаш неделно.

Многумина уживаат да гледаат порно, а некои парови се убедени дека конзумирањето ваква содржина заедно може да го збогати нивниот сексуален живот. Меѓутоа, ако интересот за порнографија е едностран, тоа може да предизвика големи проблеми затоа што другата страна се чувствува изолирано и запоставено.

„Ако ви пречи што вашиот партнер гледа порно, треба да разговарате директно со него за тоа и да објасните зошто сте загрижени. Можеби тоа нема веднаш да доведе до промена на однесувањето, но барем другата страна ќе знае како се чувствувате “, вели советникот за комуникации Аманда Мејџор.

Сепак, пред да се соочите со вашиот партнер, би било добро да размислите и да прашате: Дали мислите дека порнографијата е одвратна и нема место во врската? Или не ви пречи, но не сакате да бидете исклучени на тој начин? Или можеби мислите дека вашиот сексуален живот не е доволен за вашиот партнер и тој смета дека порнографијата е многу повозбудлива?

„Можеби вашиот партнер мисли дека не ви пречи, затоа што никогаш не сте му го кажале тоа. Затоа, договорот за заеднички разговор за тоа е првиот чекор кон решавање на проблемот “, вели Аманда.

Таа нагласува дека треба да бидете многу јасни за вашите чувства, бидејќи во спротивно ќе направите уште поголем хаос. Исто така, важно е да слушате што зборува вашиот партнер.

„Порнографијата е лична работа. Ако не ви се допаѓа и ви пречи што вашиот партнер гледа порно, ставете му го тоа знаење. На крајот на краиштата, партнер кој не сака да ве слуша за ова, и веројатно не е за вас. Исто така, не ја исклучувајте веднаш можноста да експериментирате заедно. Да се ​​согласите за тоа колку далеку сакате да одите е сосема нормална работа и не дозволувајте некој да ве присили да го правите она што не ви се допаѓа “, заклучи Аманда Мејџор.

На крај, секогаш имајте на ум дека порнографијата создава погрешна слика за вистински секс, како и прекумерни очекувања кои ретко или никогаш не можат навистина да бидат исполнети во спалната соба.

Во исто време, ако порно е единствениот извор на возбуда, тоа исто така може да доведе до големи проблеми во креветот, вклучително и еректилна дисфункција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum