Алергиите и Ковид-19 изгледаат слично: Ова е клучната разлика каде треба да обратите внимание

19 јули, 2020
Насловна

Ако внимателно сте ги гледате  вашите деца за евентуално симптоми на коронавирус и не ви било доволно стресно, сега во моментот е исто така сезона на алергии.

„Сега е време во годината кога сезонските алергии се зголемуваат“, рече за Popsugar, педијатарот, д-р Наташа Бургер.

„Оваа сезона на алергија предизвикува повеќе вознемиреност, затоа што некои вообичаени симптоми на алергија се преклопуваат со симптомите на КОВИД-19“.

Така, разликувањето алергии од вирусна болест – КОВИД-19 или на друг начин – е клучно за оптимално управување и нега на нашите малечки.

Веројатно е вирусно заболување ако. . .

Вирусни симптоми, посочи Бургер, предизвикуваат нешта како ненадејно појавување на треска, екстремен умор, болки, кашлица, намалено јадење, повраќање и дијареја и проблеми со спиењето.

„Сите овие се знаци на вирусна болест, вклучувајќи го и коронавирусот“, рече Бургерт.

Иако децата со коронавирус обично доживуваат поблаги симптоми од постарите лица, дете со кое било од овие симптоми треба да се однесе кај лекар за совет.”

Тоа е веројатно алергија ако. . .

Клучна разлика помеѓу алергии и вирусни заболувања, рече Бургер, „е отсуство на треска и чешање“. Децата со алергии ќе имаат чешање или отечени очи, чешање или течење на носот и кивање. Некои дури и ќе добијат болки во грлото или кашлица кога процентот на полен ќе се зголеми. „На кратко, на децата од алергија им е непријатно, но тие не изгледаат болни“, рече таа. „За да му помогнете на вашето дете да се чувствува подобро, треба да се чувствувате удобно и самоуверено користејќи едноставни модификации дома и секојдневни лекови кои ги имате дома“.

За нејзините пациенти, Бургерт претпочита долготрајни антихистаминици, како Детска Алегра: „Овој лек е безбеден и ефикасен за контрола на симптомите, не предизвикува поспаност и трае во текот на целиот ден. Исто така, тој е достапен во најразлични форми за да се обезбеди точно и лесно дозирање за деца на возраст над 2 години. Алергиски капки за очи и спреј за нос може да се користат со орални антихистаминици, доколку е потребно. И ако имате прашања за дозирање, педијатарот на вашето дете може да ви помогне. “

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris