Билкар измислил врвен сируп против кашлица!

10 мај, 2020
sirup 1

Кашлицата сè уште е актуелна во овој период, а еве еден природен рецепт против кашлица

Состојки:

15 супени лажици шеќер

200 мл вода

1 супена лажица жалфија

12 ловорови листови

1 супена лажица босилок

Подготовка:

Ставете го шеќерот во сад, истопете го до карамелизирање на тивок оган, без да загори. Додадете ја водата, па истопете го шеќерот во водата. Додадете ги жалфијата и ловоровите листови. Оставете го да врие точно 3 минути. Додадете го босилокот, промешајте го, поклопете го и оставете го да отстои 3 часа. Процедете го сирупот и можете да го пиете.