БРАЗИЛСКАТА ДИЕТА КОЈА ГОРИ КАЛОРИИ: Се губи 15 килограми брзо и ефикасно!

23 ноември, 2020
диета

Покрај брзата верзија на бразилската диета, постои и ‘нормална’ бразилска диета. Се верува дека со брзата бразилска диета може да изгуби околу 10 килограми во рок од 14 дена.

Оваа брза верзија е слабо нутриционистички и не се препорачува, но во својата нормална форма е здрава, па со тоа слабеете. Како по правило, оваа нормална бразилска диета трае околу еден месец и се претпоставува дека може да изгубите до 12 килограми месечно. Правило е да се јаде до 5 пати на ден, но во менито најмногу има овошје и зеленчук. Секако, како и со другите диети, потребно е да се одржува секојдневната физичка активност, барем во умерена форма.

Оваа диета точно диктира што се јаде во текот на секој ден од неделата, и еве како изгледа.

Понеделник

Појадок: банана, портокал, чаша исцеден сок од портокал

Ужина: исцеден сок од портокал и еден тост

Ручек: 100 грама варена бела риба, 100 грама салата од зеленчук по ваш избор (за салата можете да користите храна богата со растителни влакна за да го забрзате варењето)

Вечера: Исто како и ручекот

Пред спиење: чаша исцеден сок од портокал и еден тост

Вторник

Појадок: едно меко варено јајце, чаша сок од јаболко

Ужина: 1 тост, чаша сок од јаболко

Ручек: 100 грама варено месо, 2 варени компири и 4 лисја од зелена салата

Вечера: 200 грама варена риба, тврдо варено јајце, зелена салата, грашок

Пред спиење: една чаша сок од јаболко и тост

Среда

Појадок: една чаша обезмастено млеко и еден тост

Ужина: 100 грама сирење со малку маснотии

Ручек: 100 грама ориз, 150 грама свежа зелка салата со еден лимон и една лажичка сецкан магдонос

Вечера: 100 грама варено месо, четири лисја зелена салата и едно јаболко

Пред спиење: чаша сок од јаболко и еден тост

Четврток

Појадок: Чаша сок од ананас, 60 грама свеж ананас

Ужина: 1 чаша сок од ананас и тост

Ручек: 100 грама варено месо, мало парче сирење и еден портокал

Вечера: два варени компири, 150 грама свежо рендана салата од морков со малку сончогледово или маслиново масло

Пред спиење: чаша сок од ананас и тост

Петок

Појадок: Чаша сок од јаболко и еден тост

Ужина: едно јаболко и еден портокал

Ручек: 150 грама варена риба и 2 варени моркови

Вечера: чинија супа од зеленчук и малку леб или тост (може да јадете и супа од печурки)

Пред спиење: чаша сок од портокал и тост

Сабота

Појадок: чаша сок од јаболко, парче тост

Ужина: 150 грама варена салата од цвекло со малку растително масло

Ручек: чинија супа од зеленчук, печурки или супа од риба со парче леб

Вечера: 100 грама пржени печурки и 100 грама сурова салата од зеленчук по желба

Пред спиење: чаша сок од јаболко и 2 бисквити со путер

Недела

Појадок: една банана и неколку суво грозје

Ужина: чаша сок од морков и тост

Ручек: 100 грама варено месо, 100 грама свежа салата од зелка, млад кромид и сок од еден лимон

Вечера: една чинија свеж зеленчук или зеленчук, супа од риба или печурки, 100 грама овошје по желба и четири лисја зелена салата

Пред спиење: чаша сок од јаболко и две суви смокви

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi