Бујна и сјајна коса како никогаш досега – оваа билка ќе ја зајакне вашата коса

7 јуни, 2020
imageedit_173_7447502401

Природно решение – лаванда, билка која е позната по нејзините благотворни дејства на организмот, а се покажа и како одличен „чувар“ на косата и кожата на главата.

Кога е во прашање паѓањето на косата, лавандата ќе биде најделотворна доколку ја користите на следниот начин:

Земете околу 15-20гр. суви цветови лаванда и помешајте ги со 25гр. суви цветови на камилица. Прелијте ја комбинацијата на билки со 3 литра вода и варете додека не почне да врие. Процедете и оладете ја мешавината, па на добиениот чај додадете уште 50 милилитри свеж сок од лимон.

Измијте ја косата како и обично, но наместо последното перење да ви биде со вода, измијте ја со мешаниот чај од лаванда. Користете ја мешавината на крај на миењето најмалку еден месец, а резултатите ќе бидат појака, посјајна и отпорна коса која драстично помалку ќе паѓа.

Image: 0167920839, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.com, Alamy