Центрите за контрола на болести го проширија списокот на симптоми на коронавирусот: Овие 17 се најчести!

23 ноември, 2020
235047_shutterstock-1670795047_ls

ЦДЦ на САД наведе неколку други вообичаени знаци на ковид-19 што се појавија кај пациенти

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) го сменија списокот со симптоми на коронавирус, проширувајќи го списокот на дури 17 знаци што можат да укажуваат на инфекција со вирусен вирус.

Еве го официјалниот список на симптоми на коронавирус:

1. Замор

Еден од симптомите на корона вирусот кој трае најдолго е тежок замор. Во изминатите девет месеци, сè поголем број луѓе пријавија екстремна исцрпеност и слабост, толку многу што едвај можат да станат од кревет, објави професионалното списание „Nature“.

2. Отежнато дишење

Студија спроведена на 143 лица отпуштени од римските болници покажува дека 53 проценти од нив пријавиле замор и отежнато дишење меѓу симптомите. Студија спроведена во Кина покажа дека 25 проценти од луѓето заразени со корона вирусот имале амормална функција на белите дробови до три месеци.

3. Кашлица

Кашлицата е најчестиот симптом забележан кај пациенти со коронавирус, а кај некои тоа траеше 4-5 месеци.

4. Болки во зглобовите

Како и многу други вируси, короната, меѓу другото, може да се манифестира со болка во зглобовите.

5. Болка во градите

И ова е еден од симптомите што се почесто се пријавува кај луѓето со ковид.

6. Тешкотија во размислување и концентрација

Припаѓа на невролошките симптоми што се забележуваат кај пациенти со болки во коски, заедно со главоболка, слаб сон и вознемиреност.

7. Депресија

Многу пациенти со ковид пријавиле депресија предизвикана од коронавирусна болест.

8. Болки во мускулите

Неодамнешна студија за групата излечена од вирусот корона покажува дека до 60 проценти од нив можат да доживеат болка во мускулите како придружен симптом.

9. Главоболка

Со замор, отежнато дишење и кашлица, ова е најчесто пријавениот симптом.

10. Температура

Може да се појави и да исчезне, да биде висока или ниска, но во секој случај, температурата е исто така еден од главните индикатори за коронавирус.

11. Забрзана работа и чукање на срцето

Неколку студии покажаа дека корона вирусот влијае и на здравјето на срцето, а некои од симптомите се тахикардија и аритмија.

12. – 17. Тешки компликации на органите

Овие симптоми се поретки од оние наведени погоре, но често се пријавуваат. Тоа се:

  • воспаление на срцевиот мускул
  • намалена функција на белите дробови
  • акутно заболување на бубрезите
  • осип на кожата и опаѓање на косата
  • проблеми со сетилото за вкус и мирис, проблеми со спиењето, потешкотии со меморијата
  • депресија, вознемиреност, промени во расположението
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi