Четири работи кои никој не ви ги кажува за сексот после 30-тата година

27 ноември, 2020
dreamstime-m-133055590

Иако се чини дека сексот во вашите 30-ти ќе биде далеку подобар и повозбудлив затоа што веќе имате искуство, работите како што стареете почнуваат да се менуваат. Проверете што точно се случува во телото, во главата, но и во сексуалната желба

Некои можеби мислат дека сексот останува ист до длабока старост, но нашето тело е сложен механизам – исто како и главата. Од тинејџерските години до средината на 20-тите години, со телото управуваат огромна количина на полови хормони, така што повеќето луѓе се секогаш подготвени и желни.

Најчести проблеми кај помладата возраст се предвремена ејакулација кај мажите, додека кај жените е тешко да се постигне оргазам. Како што влегувате во 30-тите години, работите се менуваат и таа промена не е нужно лоша или подобра – треба само да се прилагоди.

1. Потребно е подолго за да се возбуди, но и да се достигне кулминација

Бидејќи нивото на полови хормони во телото е пониско, се очекува дека „палењето“ да не трае повеќе неколку секунди. Иако сексуалната стимулација стигнува до мозокот, потребни се најмалку пет до десет минути за да се доведе телото во состојба на вистинска возбуда. Затоа, секако е подобро предиграта да трае подолго, а добрата вест за секој што ќе се пожали дека нивниот секс со партнерот трае премногу кратко – е тоа што самиот чин трае во просек од две до пет минути.

2. Оргазмот е почест

Ова првенствено се однесува на жени, кои почесто се позадоволни од својот сексуален живот во своите 30-ти отколку во нивните 20-ти. Причината за се почести оргазми е подобро познавање на сопственото тело и поголема самодоверба, што овозможува подобра комуникација со вашиот партнер и „водење“ во кревет. Така, неодамнешното истражување на списанието Top Sante покажа дека 80 проценти од жените во четириесеттите години се поактивни и поприемнички во сексот отколку во нивните 20-ти.

3. Хормоните влијаат на гениталиите

Влијанието на хормоните, начинот на живот, контрацепција и разни нарушувања поврзани со болести на тироидната жлезда, замор, депресија и стрес имаат влијание врз самиот сексуален живот. Имено, жените на 30-тите години може да доживеат потешка хидратација поради нив, поради што не треба да се грижат, но евентуално да ги испитаат причините и да ги олеснат работите со подолга предигра и лубриканти. Кај мажите, слична работа може да се случи, тие можат да имаат послаба ерекција и вкупно помалку од нив, што може да се должи на инфекции на уринарниот тракт, стрес и хормони.

4. Сексот е поредок, но значи повеќе

Факт е дека луѓето имаат помалку секс со влегување во доцните 30-ти, но тоа не мора да значи ништо лошо, бидејќи е резултат на обврски, родителство и хормонални промени. Сепак, истражувањата покажуваат дека над 70 проценти од мажите и жените веруваат дека нивниот сексуален живот станал подобар, дека сексот не се „прави“, туку ужива повеќе и дека во него се внесуваат повеќе емоции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi