Четири знаци кои покажуваат дали имате висока емоционална интелигенција

29 октомври, 2020
dreamstime-l-29983722_mg53mMNЕмотивната нема многу врска со рационалната интелигенција и е најдоброто нешто што може да се развие. Луѓето со висок емоционален коефициент на интелигенција се со поголема веројатност да бидат задоволни во текот на животот и полесно да се справат со тешкотиите

1. Размислувате за вашите реакции

Сите луѓе доживуваат цела низа емоции во текот на денот и честопати се случува да не знаеме ниту што е причина за повремено лутина или тага. Тоа е препознавање на предизвикувачи на емоции што е важен предуслов за да се познавате себе си. Исто така, ако знаеме што може да не вознемири, помала е веројатноста да го потиснеме или игнорираме, што има негативен ефект врз психата.

2. На тешките ситуации гледате како на предизвик

Начинот на кој се справуваме со поразите и грешките кажува многу за нас. Ако другите секогаш се виновни за ова или очајуваме од сопствената глупост, тогаш тоа е очигледен знак за недостаток на самодоверба и емоционална интелигенција.

Ilustracije žena


3. Знајте ги вашите слаби страни и јаки страни

Самосвеста во голема мера се однесува на вистинското искуство на себеси, како што се познавање работи во кои сте подобри од другите, но исто така и оние во кои сте полоши и прифаќање на тие квалитети. Исто така, овозможува добра самодоверба, како предуслов за успех во работата и љубовта, и сите форми на социјални односи.


4. Лесно ставете се во „туѓа кожа“

Високо емпатичните луѓе кои се многу чувствителни на туѓите емоции и дејствуваат во согласност со нивните потреби имаат едно заедничко – тие се љубопитни и вистински заинтересирани да научат што повеќе работи за другите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum