Дали адитивите за храна нè разболуваат? Одговорот на ова прашање ќе ве натера да размислите!

24 септември, 2020
хем

Преработените прехранбени производи се полни со масти и шеќери, а содржат и коктел од адитиви – вештачки засладувачи, емулгатори, конзерванси… Истражувачите велат дека нашето тело се бори да преработи таква храна, што доведува до хронично и штетно воспаление поврзано со сериозни состојби како што се дијабетес тип 2, срцеви заболувања и рак и претставуваат сериозна закана за време на пандемија на коронарен вирус, бидејќи тие можат да ги направат луѓето поранливи на инфекции.

Овие здравствени ризици се потенцирани во најновите резултати од најголемата студија во светот за влијанието на храната врз здравјето, што ги придружува навиките на јадење на 500.000 луѓе.

Истражувачите откриле дека оние чии диети се базираат на преработена храна радикално го зголемуваат ризикот од сериозни болести.

Адитиви поврзани со здравствени ризици – вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес и рак – се во првите 50 најчесто користени адитиви во храната. Тоа се натриум нитрат (за да се направи обработено месо розово), калциум нитрат (конзерванс за месо), мононатриев глумат (подобрувач на вкусот), карагенан (згуснувач, додаден на сладолед), сукралоза (засладувач), калиум сорбат (конзерванс кој додадено на вино, сирење и јогурт) …

Иако преработената храна не е нова – ние користиме пушено месо најмалку 200 години, како и кисел зеленчук и конзервирано овошје – додавањето на хемиски адитиви ги збунува нашите клетки кои се борат против „натрапниците“ со воспалителни реакции.

Како се јавува воспаление

Срцевите болести се предизвикани од промените во начинот на кој нашето тело ги обработува мастите поради прекумерното внесување на преработена храна – објаснува д-р Скот Мареј, кардиолог од Универзитетската болница во Ливерпул. – Кога се зголемува внесот на калории во преработена храна, телото испраќа вишок енергија до масните клетки кои се размножуваат и отекуваат за да го издржат напливот на енергија. Кога крвта не може да стигне до депото на масните клетки, вишокот калории останува во крвта, што предизвикува токсични ефекти и доведува до каскада на воспалителни процеси. Прво, црниот дроб страда, а потоа лошиот холестерол се акумулира околу панкреасот. Холестеролот и гликозата продолжуваат да циркулираат низ крвта, предизвикувајќи воспаление да се влошува, што значи дека телото е помалку способно да се бори против разни инфекции, вклучително и короната.

Научниците сè уште испитуваат до кој степен адитивите се одговорни за појавата и ширењето на воспалителните процеси во организмот.

Тешко е да се одговори до кој степен дебелината е виновна за воспалителните процеси и колку одговорноста за воспалението паѓа на товар на адитивите во храната – вели д-р Бернард Срур, епидемиолог на Институтот за здравствени и медицински истражувања во Франција.

Еден од предлозите на научниците е дека емулгаторите им овозможуваат на лошите бактерии да го напуштат дигестивниот тракт, што може да предизвика воспалителни процеси во стомакот и да доведе до, на пример, Кронова болест.

Дали има спас?
Експертите потсетуваат дека најздрава опција е да се подготвува храна дома од месо купено од познат лозар, зеленчук и овошје купено директно од производителот, со што помалку индустриски додатоци, како што се мајонез, кечап и други преливи.

Хемиските адитиви и вишокот јаглехидрати, односно шеќерот што го внесуваме на дневна основа, растат од ден на ден, а тоа може да доведе до целосна катастрофа и апсолутно распаѓање на здравјето на луѓето – предупредува професорот Дејвид Хаслам. – Во услови на пандемија на коронарен вирус, јадењето преработена храна натоварена со адитиви е исто како „стоење во првиот ред“ за инфекција со Ковид 19. Решението е да подготвуваме храна сами и да не јадеме ништо во вреќи, кутии и конзерви.