Дали болката за време на анален секс е нормална појава?

5 декември, 2020
cosmo

Spoiler alert: митот што кружи за болен анален секс е целосна лага…

Од сите сексуални пози, методи и игри што можете да ги испробате, аналниот секс е проследен со најнепријатни гласини. А првенствено оние кои аналниот секс е секогаш болен, но ако сепак ве привлекува да пробате нешто, мора да стиснете заби, колку можете да го опуштите задникот и да се препуштите на искуство за кое малкумина се подготвени да зборуваат како искуство од прва рака, а потоа сепак знаете можете да се справите со сите непријатни последици од аналниот секс.

За сите што сакате анален секс и/или кои навистина сакате да го пробате, имаме добри вести. Аналниот секс не треба да биде ниту болен, ниту опасен, ниту е, сè додека се изведува на правилен начин.

Исто како што на вашиот прв вагинален секс најверојатно му претходеше малку орален секс и малку играње со прсти, истото треба да важи и за аналниот секс. Жените доживуваат болка за време на анален секс најчесто поради недостаток на анална предигра и недоволна лубрикација, но ако ги правите работите на правилен начин, не треба да се грижите.

За време на аналниот секс, можна е појава на микроскопски анални солзи, односно мало оштетување на кожата на анусот, што се случува од едноставна причина што кожата во оваа област е многу почувствителна и кревка од вагиналното ткиво. Овие лезии не се видливи со голо око, не болат или крварат, но важно е да се знае затоа што секое оштетување на кожата ги зголемува шансите за пренесување на сексуално преносливи болести, затоа потребата за заштита и претпазливост е клучна.

Ако спиете само со вашиот партнер за кој сте сигурни дека спие само со вас и е „чист“, за време на анален секс сепак е потребен кондом поради бактерии кои, доколку влезат во мочниот меур и / или вагината, можат да создадат разни проблеми и да предизвикаат инфекции. Затоа, ако сакате да продолжите со вагинален или орален секс по анален секс, задолжително сменете го кондомот. И не заборавајте, сè додека темелно се подготвувате, опуштате, подмачкувате и одите чекор по чекор, полека, немате причина да се грижите!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris