Дали е херпес вирусот виновен за аутизмот кај децата?

31 октомври, 2020
0b0355f324921fa3c1ac13f55852ba5dddc95819

Големо ниво на мајчини антитела против вирусот херпес симплекс тип 2 (ХСВ-2) во средината на бременоста е поврзано со поголем ризик од развој на нарушувања на аутистичниот спектар кај детето, покажува една студија.


Се смета дека имунолошкиот одговор на мајката на ХСВ-2 може да го наруши развојот на централниот нервен систем на фетусот, зголемувајќи го ризикот од развој на аутизам.

Патем, мајчините инфекции за време на бременоста се одговорни за неколку невроразвојни нарушувања, а аутизмот може да биде предизвикан од инфекции со Toxoplasma gondii, вирус на рубеола, цитомегаловирус, HSV-1 и HSV-2. Изложеноста на овие патогени микроорганизми може да го зголеми ризикот од спонтан абортус и дефекти при раѓање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum