Дали е сѐ во ред со мојата вагина? Експерт ги објаснува најчестите митови

12 декември, 2020
befunky-collage-8

Постојат различни знаци дека нешто не е во ред „долу“. Голем број жени се грижат и за изгледот на вагината – што е нормално, а што не. Поради срам или страв, интимното здравје е занемарено или неразумно оптеретено, а некои ќе одат дотаму што ќе ја стават вагината „под нож“ за да ја дотеруваат. Операциите се прават на големи и мали усни, но дали се навистина потребни?

1. Не постои вагина со совршен изглед

Големите усни се во просек долги околу 8,1 см – што одговара на големината на просечниот лак. Сепак, опсегот на големина е многу поголем од тоа – во студијата е од 4,5 до 11,5 см. Малите усни го опкружуваат отворот на вагината, а интересно е што левата мала усна е во просек малку поширока – околу 2,1 см, а десната околу 1,9 см. Левата лабија е во просек долга околу 4 см, додека десната е долга околу 3,8 см. Како и со големината на големите усни, големината на малите нема никаква врска со големината на вагиналниот отвор, т.е. канал

24sata

2. Вагината се менува со возраста

Големината на големите усни нема никаква врска со големината на вагината, а интересно е како усните се намалуваат со стареењето на жената. Во дваесеттите, надворешните усни се намалуваат во споредба со изгледот во пубертетот, а во 30-тите најчесто се појавуваат потемни делови на кожата на вагината, кои се поврзани со хормонални промени, пишува Женско здравје

На подоцнежна возраст, кожата на вагината старее на ист начин како и кожата на другите делови од телото поради губење на колаген, срамната коса се претвора во сива боја малку подоцна од косата …

3. Не ги споредувајте вашите со туѓи

Постојат разлики во изгледот на вагината во однос на расата и генетиката, така што на пример Кинеските жени имаат значително помалку изразени надворешни усни и клиторис отколку Русинките итн. Споредбата нема смисла, а убавината на вагината е како убавината на сè друго – во окото на гледачот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris