Дали ќе ослабете ако ја прескокнете вечерата? Експертите имаат интересен одговор!

2 декември, 2020
ne-jede-ccdcd-660x450

Многумина избегнуваат вечера за да не се здебелат, но сега експертите откриваат колку е добро прескокнувањето оброци навечер.

Експертите откриваат како функционира таканаречениот тренд „Откажување вечера“ и дали ќе има некаков ефект после една ноќ?

Не треба да јадете тешка храна пред спиење

Експертите тврдат дека богата и тешка храна пред спиење е контрапродуктивна.

„Полн стомак го крева нивото на инсулин и шеќер во небото“, вели нутриционистот Џим Вајт.

„Ако некој конзумира поголема количина на храна навечер, нема да има добар сон, односно ќе биде повеќе склон кон проблеми со срцето и дебелеење“.

„Ако сакате да изгубите неколку килограми, празен стомак пред спиење нема да ви помогне, бидејќи нивото на инсулин ќе остане на ниско ниво“, вели експертот.

Покрај тоа, прескокнувањето вечера често доведува до послаб сон и го стимулира апетитот.

Истражувањата покажаа дека малку сон доведува до зголемување на телесната тежина – затоа што автоматски го стимулира апетитот.

„Телото ја враќа енергијата што ја изгуби како резултат на недоволно спиење“, вели Вајт.

Внимавајте што јадете

Најдоброто решение е во средина, велат експертите.

„Помалите закуски до 150 калории не се опасни за една фунта“, вели Вајт.

Совет од експерт:

Оценете го чувството на глад пред спиење на скала од 1 до 10. Ако гладот ​​е на 5, пијте чаша вода и одете на спиење.

Ако гладот ​​е 6 или повеќе, почестете се со лесен оброк помеѓу 100 и 200 калории.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris