Дали навистина има разлика помеѓу 5D и 3D ултразвук?

31 јули, 2020
Screenshot_2020-06-24 Postoji li zapravo razlika između 5D i 3D ultrazvuka

Некои клиники и ординации го претставуваат 5D ултразвук, познат и како HD ултразвук, како „златен стандард“ за слики на фетусот. Тие тврдат дека 5D ултразвук се потпира на софтвер за производство на уште подобри слики на вашето бебе. Звучи одлично, зарем не?

„Додека 5D ултразвуците звучат како најнова и најдобра технологија, тие во основа се исти како и 3D и 4D ултразвук“, вели д-р. Велси Ли, гинеколог и акушер од Хјустон. Д-р Ли тврди дека одредени компании го имаат искомерцијализирано 5D ултразвук за специфики како што се прегледи на срцето, екстремитетите и централниот нервен систем. „Тоа е нивниот бренд на 3 и 4D ултразвук со некои подобрувања што тие ги развија со софтверот“, вели тој, додавајќи дека станува збор за трик.

Иако ултразвуците од 5D се безбедни во професионалното медицинско опкружување, Управата за храна и лекови на САД (ФДА) не ги препорачува затоа што не докажале дека се безбедни (но нема докази дека се опасни). Она што никој не го спомнува е дека 5D ултразвуците навистина не се разликуваат многу од 3D или 4D.

Ултразвуци со 2D, 3D, 4D и 5D: Која е разликата? 5D ултразвуци се многу слични на 3D и 4D засновани на традиционалниот 2D модел. Ова е разликата помеѓу нив.

2D ултразвук: Ова е традиционален црно-бел ултразвук од ординацијата на лекарот. Користи високофреквентни звучни бранови и специјален софтвер за обработка на слики на бебето прикажани на мониторот.

3D ултразвук: Тридимензионалните ултразвуци работат исто како и 2D, но обезбедуваат поостра и пореална слика на бебето. „Лекарите можат да користат 3D ултразвуци за подобро да ја анализираат анатомијата на бебето, што може да помогне во дијагностицирање на потенцијални проблеми при раѓањето и абнормалности“, вели Мишел Хакака, гинеколог и акушерка.

4D ултразвук: Четири-димензионален ултразвук во основа обезбедува пренесување на видео на фетусот во реално време. Како и 3D моделите, овие ултразвуци можат да дијагностицираат здравствени проблеми на фетусот. „2D ултразвук е во ред за дијагностичка проценка“, вели Др. Ли “Но, кога ултразвукот 2D изгледа сомнителен, лекарот може да користи 3D или 4D.”

Ултразвук од 5D / HD: Многу клиники тврдат дека 5D ултразвук нуди најдобар квалитет. Тоа е софтверски пакет кој ги подобрува карактеристиките на лицето и перцепцијата на длабочината, а исто така има и виртуелен извор на светлина. Сепак, како што д-р. Ли забележува, тоа е скоро иста работа како и 3D ултразвук.

Дали 5Д ултразвуците се безбедни? Според ФДА и американскиот факултет за акушерство и гинекологија, не е докажано дека ултразвукот му штети на фетусот во развој. Тие не користат Х-зраци и зрачење и не се поврзани со какви било здравствени или развојни проблеми. Сепак, овие упатства се исклучиво за ултразвуци што ги вршат обучени професионалци засновани на медицински потреби. Продолжената немедицинска изложеност не е докажана за безбедна, а некои научници се загрижени дека енергијата од ултразвучните бранови може некако да влијаат на вашето дете. Сепак, важно е да се напомене дека постои недостаток на докази.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi