Дали носењето заштитна маска може да ви го спаси животот? Сега има и доказ!

13 ноември, 2020
16138167595fad2350db9f4571202309_v4 big


Научниците протолкуваа и докажаа дека маските секако ја намалуваат можноста за ширење на капки, а со тоа и ширење на вируси. Исто така, неколку експерти истакнаа дека маските можат да ја намалат концентрацијата на вирусот во воздухот и со тоа вирусното оптоварување на кое ќе бидат изложени здрави луѓе. И истражувањето, објавено во научни списанија, како што е престижниот „Лансет“, покажа дека постои корелација помеѓу изложеноста на вирусот и сериозноста на болеста.

Носењето маски ја намалува смртноста барем двапати

Ваква студија конечно беше спроведена деновиве и објавена од американскиот универзитет Вандербилт во вторникот. Откриле дека окрузите во државата Тенеси, кои не вовеле задолжително носење маски, забележале најмалку двојно повисоки стапки на смртност од оние што барале покривање. Во моментов, во области без обврска да носат маски, секоја недела се бележат повеќе од четири смртни случаи на 1000000 луѓе, додека во областите што ја прифатиле обврската во текот на летото, стапката на смртност е околу две лица неделно.


Податоците од овој американски универзитет покажуваат дека помалку од две третини од популацијата на Тенеси живеат во области каде маските во моментот се задолжителни. Истражувачите велат дека добрата вест е дека повеќе од 80 проценти од жителите на таа земја изјавуваат дека носат маски од овој месец, што е прикажано од податоците на Универзитетот Карнеги Мелон. Ова покажува дека повеќето луѓе ги разбираа придобивките од носењето маски, и покрај фактот што гувернерот Бил Ли продолжи да ја отфрла идејата за воведување на државна обврска.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi