Дали спиете подолго за време на викендите? Покрај тоа што се гоите, еве што друго ќе се случи со вашето тело

17 јуни, 2020
Devojka-spava-1-1

Повеќето луѓе се одмораат од работата за време на викендите, затоа го користат времето да спијат малку подолго.

И не само тоа, туку и да останат во кревет подолго.

Но, тоа не е најпаметната одлука. Особено не премногу спиење.

Според австралискиот експерт за спиење Оливија Арезоло, спиењето го нарушува нашиот ритам и затоа сме помалку уморни во текот на вечерта.

Иако ова не звучи лошо, тоа создава проблеми за нас доцна навечер, кога навистина сакаме да спиеме и да се одмориме.

„Ова е голем проблем затоа што ќе мора да станете повторно рано, а вашето тело ќе претрпи многу замор: сето ова предизвикува гадење, раздразливост и исцрпеност“, рече Арезоло.

Студиите исто така покажуваат дека оние кои остануваат будни до доцна навечер ќе имаат поголема телесна тежина, дури и ако имаат помеѓу 7-8 часа спиење.

Секоја година, околу 1,5 милиони Австралијци го посетуваат својот лекар поради замор или исцрпеност поради несоодветно спиење.

Џастин Хандло, експерт за спиење, рече дека повеќето луѓе знаат дека прескокнувањето на спиењето може да биде штетно за здравјето, но јавноста е малку свесна за ефектите поврзани со прекумерното спиење.

„Прејадувањето или прекумерното спиење се меша со редовната циркулација во телото и, всушност, може да предизвика да се чувствувате поуморни отколку кога ќе се придржувате до редовниот распоред“, рече Хандло.

Тој додаде дека треба да спиеме и да стануваме во исто време и да си дозволиме 7 до 9 часа спиење на ден. Ако луѓето се обидуваат да одржат редовен распоред за спиење, тогаш треба да се консултираат со општ лекар.

Арезоло додава дека прекумерното спиење исто така може да доведе до погрешен избор на диета.

„Луѓето потоа јадат брза храна почесто, а помалку овошје и зеленчук. Сепак, ова не е чудно- останувајќи во градот до доцните часови, како и социјалните настани се синоним за препуштање во коктели и канапеи “.

Тој вели дека луѓето честопати се изненадени кога ќе слушнат колку алкохолот и шеќерот имаат ефект врз сонот и спиењето. Покрај алкохолот, прејадувањето има големо влијание врз квалитетот на спиењето. Затоа Хандло препорачува да се избегнува шеќер и брза храна пред спиење.

Некои од работите што може да ви помогнат е да избегнете јадење и пиење два часа пред спиење, да избегнувате кофеин шест часа пред спиење, да ги намалите алкохолот и шеќерот колку што можете повеќе, да го смирите умот пред спиење за квалитетниот сон да ви биде приоритет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi