Дали сте знаеле дека кожата почнува да старее на 25 години ?

9 јули, 2020
Naslovna

До 25-ти роденден, ако не е несредена со проблеми со акни од тинејџерските денови, нашата кожа не бара многу грижа. Тенот е изедначен,кожата е мазна, еластична,  здрава и личи на милион долари. Кога го слави својот 25 роденден, се случуваат промени, пишува Космополитан.

Дури и ако тоа не го забележуваме, најчесто се забележуваат прво тенки линии, а потоа брчките. Со текот на времето, доживуваме загуба на волумен и еластичност. Цврстината и сјајот на кожата се намалуваат и брчките се продлабочуваат.

Да, стареењето на кожата е природен процес што во голема мерка зависи од фактори врз кои не можеме да влијаеме, како што е мајката природа или поточно генетиката. Но, постојат и надворешни фактори, а многу од нив можат да бидат позитивно погодени. Некои животни избори (како што е изложување на сонце или диета) може да го забрзаат стареењето на кожата и да предизвикаат таа да старее предвреме. Донесување разумни одлуки и обезбедување на потребна заштита може да и помогне на кожата да го задржи младешкиот изглед подолго.

Што точно се случува по вашиот 25-ти роденден?

Стареењето на кожата ја менува својата структура. Тоа ја намалува еластичноста, цврстината, сјајот и отпорноста и ја зголемува количината на брчки. Губење на еластичност, како и појава на длабоки брчки, се главните проблеми со стареењето на зрела кожа.

Кај младата кожа, дермалното ткиво е силно и содржи големи количини на колаген и еластин за да помогне кожата да биде цврста и мазна. Стареењето ги намалува нивните нивоа (со губење на дури 1,5% колаген годишно!). Ова ја нарушува структурата на дермалното ткиво, предизвикувајќи губење на “јачината” на кожата. Помалку е цврста на допир и брчките се продлабочуваат.

Еден од клучните фактори за губење на силата и продлабочување на брчките е намалувањето на производството на хијалуронска киселина. Природно произведувано во млада кожа, ги опкружува клетките, помагајќи им да ја задржат влагата. Со текот на годините, неговото производство забавува и кожата станува сува и ја губи полнотата и цврстината. Затоа, здравите избори помагаат да се задржи контролата врз процесот на стареење, а со тоа кожата изгледа подобро.

Како да надоместиме?

Во текот на последната деценија, интензивното истражување за стареење на кожата покажа дека главната разлика помеѓу младата и старата кожа е здравјето и интегритетот на колагенската матрица во дермисот. Одржувањето на здравјето и структурата на колагенската матрица е клучно за решавање на овие проблеми и може драматично да ја подобри младешката, здрава кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi