Дали сте знаеле дека со обичен јогурт можете да ја излекувате исушената кожа?

22 јули, 2020
Насловна

Деновиве, кога постојано ги миеме рацете, исушената кожа што се гори, затегнува, чеша, лушпи, црвенее не е невообичаена.

Се чини дека дури и кремите повеќе не можат да ја хранат и измазнуваат. Затоа, тука се идеи за дополнителна грижа.

За исушената кожа на рацете, прва помош доаѓа во кујната; заедно со јогуртот, има и други намирници кои ја враќаат нејзината влага. Некако. Сега навистина ги сакаме деновите кога не треба да ги миеме рацете толку пати на ден, со топла вода, силни сапуни или уште полошо за нашата кожа, со средства за дезинфекција. Се разбира, сега ова е неопходност, начин да се заштитиме себеси и другите, но се чини дека нашата кожа веќе не може да ја храни ниту една крема. Со толку раце миење, не е ни чудо што чувствуваме дека горат, затегнуваат, кожата е црвена, пука, гранатира … Прва помош доаѓа во кујната. Покрај јогуртот, кој исто така е призната состојка против стареење, постојат уште две „магични“ состојки кои можат да ја вратат влагата на кожата и да ги олеснат болните симптоми на сушење. Тие доаѓаат од корист ако немате креми, но исто така и како дополнителна грижа затоа што кремот не е доволен овие денови.


Јогурт

Јогуртот е вистински суперхерој кога станува збор за санирање на лошите услови на кожата. Покрај тоа што ја враќа изгубената влага, јогуртот ја чисти кожата и го забрзува отстранувањето на исушениот слој, правејќи ја полесно обновата. Целата оваа секојдневна храна, јогурт, има висока содржина на млечна киселина. Земете голема лажица целосен масен јогурт во рацете, раширете го рамномерно и нежно масирајте ги рацете најмалку 5 минути. После тоа, оставете го јогуртот да отстои на вашите раце уште 10 – 12 минути.

Зрела банана

Зрелата банана не само што ја враќа влажноста на многу сува кожа, туку ги намалува брчките и ја прави кожата да изгледа помлада (така можеме да ставиме и маска за банана на лицето). Со миксер, изматете половина или 1 цела многу зрела банана и мачкајте ја на рацете. Оставете да отстои 25-30 минути. Исплакнете со топла вода, исушете ги рацете и нанесете го кремот за раце што обично го користите.


Мед

Медот е една од најкорисните јадења во борбата против сувите раце бидејќи ја враќа влажноста на кожата, а антиоксидансите од медот се дополнителен бонус на убавата кожа. Нанесете тенок слој мед на вашите раце и оставете да отстои 10 до 12 минути. Исплакнете со млака вода и исушете ги со пешкир. Ако сакате побрзи резултати, повторете го процесот двапати на ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris