Дали вашето пилешко излегува суво, тврдо и невкусно? Тогаш сигурно правите една од ОВИЕ грешки

25 септември, 2020
51032be7a78e63ecd267
  • При подготовка на јадења многу често избираме пилешко бидејќи е вкусно месо кое одлично одговара со разни прилози.
  • И покрај едноставноста, при подготовката и обработката на пилешкото честопати ни се случуваат грешки за кои не сме ни свесни.
  • Ви откриваме на кои 12 грешки треба да обрнете внимание кога подготвувате пилешко месо како би останало меко, сочно и вкусно

Пилешкото е месо кое го обожаваат сите генерации и е одличен избор за сите прилики. Тоа е исто така најчесто користено месо во повеќето кујни, а многумина веруваат дека подготовката на овој вид месо е лесна и едноставна задача. Но, често прават грешки за кои не се ни свесни. Овој пат решивме да издвоиме дванаесет вообичаени грешки што ги правиме при подготовката на пилешкото месо. Ако обрнеме внимание и ги исправиме посочените грешки, нашето пилешко ќе пукне со вкусови и ќе стане вистински рај за непцето.

  1. Купувате замрзнато пилешко

 Едно од посакуваното пилешко е сочност, а потекнува од месо кое содржи точна количина на вода. Сепак, за време на процесот на замрзнување, месото се суши и губи поголем дел од неговата содржина на вода. Препорачуваме да купувате свежи парчиња пилешко директно од месарницата.

2. Го плакнете пилешкото пред да го готвите или печете

Никогаш не мијте го суровото пилешко директно под чешмата! Ова може да биде опасно бидејќи дури и ако има нешто штетно на пилешкото, тоа само ќе се прошири на мијалникот и околните предмети. Како и да е, термичката обработка ќе ги уништи сите бактерии и не е потребно претходно миење.

3. Го одмрзнувате пилешкото на собна температура

Ако сте го виделе ова од вашата мајка или баба, тоа не значи дека е правилно. За да спречите развој на бактерии во месото, не одмрзнувајте замрзната храна на кујнската маса или мијалник и немојте повторно да замрзнувате откако еднаш ќе се одмрзне пилешкото месо. Одмрзнувањето на собна температура помага да растат бактериите, па ако навистина треба да одмрзнете, направете го тоа во фрижидер за постепено да го однесете целиот процес. Можете исто така да го одмрзнете пилешкото држејќи го во ладна вода

4. Ја вадите кожата од пилешкото

 Пилешката кожа има многу придобивки при подготовката. Дејствува како сунѓер полн со вкусни сокови и го штити месото од топлина и му овозможува да се пече со побавно темпо и да ја задржува влагата. Ако ја излупите кожата пред да го зготвите, голема е веројатноста пилешкото да биде суво и без вкус. Оние кои навистина не ја сакаат кутикулата, едноставно можат да ја отстранат по подготовката.

5. Не го маринирате

Пилешкото не бара долго маринирање, но ако сакате побогат и исполнет вкус, тоа е од голема важност. Додава вкус, го одржува месото сочно, па дури и го намалува ризикот од преварување. Освен што го потопувате месото во подготвена мешавина од вода, масло и зачини, можете да го „маринирате“ месото со суво солење во кое сол, шеќер и зачини се тријат директно во месото. Кој метод и да го одберете, пилешкото што ќе заврши на вашата чинија е загарантирано вкусно и повозбудливо од што и да сте направиле досега.

6. Не го сушите го месото

Ако сакате месото да стане крцкаво, знајте дека кожата треба да биде што е можно посува. Затоа, пред подготовката, треба да се остави надвор од фрижидерот најмногу четири часа за да се исуши, по што треба да се потапка со чиста хартиена крпа за да се собере вишокот на влага.

7. Не користите чекан

Ако подготвувате пилешки гради, мора да ги истенчите. Методот е едноставен. Сè што треба да направите е да го завиткате пилешкото во пластична фолија, да земете чекан или тежок предмет како тава за печење и да започнете да го удирате. Започнете од дебелиот дел од пресекот и полека удирајте сè до потенките парчиња, сè додека конечно целото парче не биде тенко и рамно.

8.Не го зачинувате добро месото

Ова е најчестата грешка при готвењето пилешко месо. Пилешко бара зачини, но претерувањето може да доведе и до несакани резултати. За квалитетно домашно пилешко, доволно е само сол и бибер и малку црвена пиперка, додека други зачини се доволни да се додадат во умерени количини поради нежноста на самото месо. Босилек, рузмарин, лук, сенф, црвен пипер, мајчина душица, магдонос, семки од целер и ким одат добро со пилешко. Не двоумете се да си играте со вкусови! Никогаш не знаете каков рај ќе им дозволите на вашите непца, па дури и неуспешен експерт ќе ве задоволи од невкусното месо.

9. Го печете пилешкото директно од фрижидер

 Иако овој чекор во природата е во спротивност со популарните идеи за подготовка на сурово месо кои предупредуваат дека не треба да стои пред да се готви, во овој случај подобро е да го оставите пилешкото да стои на собна температура некое време. Сè додека сте внимателни, ниту овој процес нема да ви наштети. Не дозволувајте пилешкото да дојде во контакт со друга храна, не оставајте го повеќе од два часа и задолжително измијте ги рацете пред подготовката. Ако ги следите овие упатства, сè ќе биде добро.

10. Го печете месото премногу кратко

 Секогаш проверете дали вашето пилешко е готвено на доволно жешка температура! Идеална температура за печење пилешко е 165 степени. Доволно е да се убијат бактериите на салмонела, кои претставуваат голема опасност по здравјето, а во исто време не е премногу високо и месото нема да се исуши. Најдобар начин да утврдите дали вашето пилешко е готвено доволно е да набавите термометар за храна.

11. Ставете премногу парчиња месо на тавата

 Ако садот е преполн, влагата што излегува од пилешкото нема да има простор да се шири и испари, па затоа ќе се претвори во пареа или вода. На крајот, ќе завршите со варено,а не печено пиле. Затоа, проверете дали има доволно простор во садот и дека парчињата не се преклопуваат.

12. Не дозволувате месото да се одмори

Ова е последното нешто што треба да го направите пред да го сервирате пилешкото, особено ако е печено. Останатото вклучува да се остави пилешкото да стои некаде помеѓу 10 и 20 минути откако ќе се подготви. Причините за ова се двојни: прво, сечењето на пилешкото веднаш по печењето може да предизвика протекување на течноста и да се исуши вистинското месо. Второ, месото има тенденција да продолжи да се пече откако ќе го извадите од рерна и секогаш е добро да го оставите да трае и да трае. Така, во иднина кога ќе го извадите месото од рерна, покријте го со фолија и оставете го да се одмори за да биде уште повкусно.