Дали веќе ги испробавте? Топ пет сексуални трендови во 2020 година

26 декември, 2020
dreamstime-m-180235839

Поради дистанцирањето и стресот што го доживеавме, оваа година не беше баш најдобра за секс. Сексуалните терапевти ги издвоија петте најпопуларни секс трендови оваа година, а се се сведува на удобност и интимност

Заедничка дигитална мастурбација

Кога социјалното растојание нѐ оддалечи од физичките партнери, се свртевме кон виртуелен секс и сексуални играчки. Ова им овозможи на луѓето да се занимаваат со секс преку екранот, што всушност е одличен начин да научат што го возбудува вашиот партнер и да градите комуникација додека зборувате за вашите фантазии.

– Има многу вести во оваа област, бидејќи индустријата за сексуални играчки продолжува да расте, а поради технологијата, паровите би можеле да ги препуштат своите страсти, без разлика колку биле далечни. Покрај тоа, добивме можност да испробаме нешто поразлично од „обичниот“ секс – вели сексологот Дебра Лаино од Делавер.

Плуг

Лаино вели дека 2020 година била добра година да се прилагоди на нејзините сексуални потреби и да ги пренесе на нејзиниот партнер. Плуг, верзијата на кучешката поза препорачана од сексуалната терапевтка Рејчел Игла, совршено одговара.

Оваа позиција го става вашиот клиторис во центарот на акцијата. Потпрете ги главата и рацете на работ на креветот, а партнерот нека ве фати за колковите и ќе ве подигне нагоре. Жената потоа може да ги завитка нозете околу грбот додека тој продира.

„Тоа ви дава можност да играте со клиторисот со едната рака или дури само да го триете од креветот, ако се придвижите малку напред“, изјави д-р Нилд.

Споени на колкот

Ова е друга верзија на кучешката поза и ви овозможува длабока пенетрација.

Жената лежи испружена на стомак, со споени нозе, а нејзиниот партнер лежи на стомак и продира во неа.

– Оваа поза, покрај длабочината на пенетрацијата, нуди и многу возбудливо триење за маж и жена – вели д-р Нилд.

Легнат полицаец

Ова е исклучително удобна поза за жена, во која лежи во релаксирачка позиција додека партнерот „работи“.

Жената треба да лежи на грб и да стави перница под задникот, а партнерот лежи на неа и продира.

– Перницата му овозможува на вашиот партнер полесно и подлабоко да навлезе во вас. Само опуштете се и уживајте – советува д-р Игла.

CBD лубриканти

Ова е пробивна година за CBD лубрикантите, со растот на производите на CBD, не само во велнес светот, туку и во сексот. Лаино вели дека лубрикантите на CBDможат да ја релаксираат вагината, па оргазмите се чувствуваат помоќно. Овој трик можете да го користите во која било поза, само подмачкајте ги гениталиите и уживајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris