Дали ви е сè потешко да постигнете и одржувате ерекција и дали ве вознемирува либидото? Докажано е дека овие растенија помагаат во тој проблем!

10 декември, 2020
erec

Стресот, прекумерната работа, алкохолот и предозирањето со кофеин можат да влијаат на вашиот сексуален живот.

Импотенција и еректилна дисфункција, намалени нивоа на тестостерон, намален број на сперматозоиди и неплодност, проблеми со простатата, тумори на тестисите … многу болки се резервирани само за мажи. Природата може многу да помогне и тука.

Проучен е ефектот на тилчец, популарно лековито растение што се користи при готвење. Студија спроведена на 30 мажи кои оделе на обука за силата четири пати неделно, го испитувала ефектот од земање 500 милиграми екстракт од тилчец дневно. Во споредба со оние кои земале плацебо, испитаниците имале значително зголемено ниво на тестостерон, како и нивоа на јачина и зголемена загуба на маснотии. Студија на 60 здрави мажи кои земале 600 мг додаток на тилчец и минерали дневно за шест недели покажа дека се подобрило нивното либидо, сексуални перформанси и сила.

Поголема студија, спроведена на 120 здрави мажи кои земале иста количина на додаток за три месеци, покажала подобрувања во постигнувањето и одржувањето на ерекцијата, но исто така и почест секс и повисоки нивоа на тестостерон. Екстрактот од тилчец е користен во сите овие студии, нема докази дека тилчецот како храна или чај е подеднакво ефикасен.

Проширување на простатата
Храна што може да биде корисна за здравјето на мажите се семето од тиква. Освен што се вкусни, тие можат позитивно да влијаат на здравјето на простатата, што е исклучително важно за целокупното сексуално здравје на мажите. Простатата е жлезда што произведува семена плазма, млечна течност што ги штити сперматозоидите. Се наоѓа веднаш под мочниот меур и ја опкружува уретрата. За негово бенигно зголемување, често кај постари мажи, се смета дека е предизвикано од конверзија на машкиот хормон тестостерон во дихидротестостерон.

Растот на жлездата го попречува протокот на урина и доведува до карактеристични проблеми со мокрење. Симптомите на зголемување на простатата може да вклучуваат почеста мокрење, бавно или одложено мокрење, слаб исцедок, нецелосно мокрење, наизменично празнење, капе урина на крајот на мокрење, потреба за мокрење ноќе два до три пати во текот на ноќта, болка при мокрење, крв во урина, задржување на урина. инконтиненција. Воспаление на простатата, простатитис, не е невообичаено.

Нејзините симптоми се честа потреба за мокрење, потреба за итно мокрење, болка во долниот дел на карлицата и грбот, чувствителна простата. Имајте на ум дека секое зголемување на простатата бара лекарски преглед поради можна малигност! Состојките на семките од тиква ја зајакнуваат простатата и го поддржуваат нејзиното нормално функционирање. Јадењето на овие семиња може да помогне при бенигно зголемување на простатата или да ги ублажи придружните симптоми

Природни лекови за проширување на простатата се, на пример, коприва и африканска слива и докажано е дека сабал палмата, растение што се користело за подобрување на здравјето на простатата, може да спречи горенаведената конверзија на тестостерон во дихидротестостерон.

Сабал дланка (лат. Serenoa repens) е диуретик и антисептик и има специфичен хормонски ефект врз машкиот репродуктивен систем. Неговите бобинки се користат. Земете до два милилитри тинктура три пати на ден.

Екстрактот од лисја и корен од коприва работи на намалување на зголемената простата и ги ублажува симптомите. Се користи како чај, во лушпа, тинктури или капсули. Може да се комбинира со коњско опавче или лист од бел слез. Мазниот корен на hydrangea смирува и има диуретично дејство, корисен е кај простатитис и во случаи кога зголемена простата предизвикува задржување на урина и инфекција. Се користи во лушпи и тинктури. Се меша со мечкино грозје или ајдучка трева кај простатитис и со сабалска дланка и пулсатила при бенигно зголемување на простатата.

Неплодност
Мажите исто така можат да имаат корист од цинк од семки од тиква. Намалениот квалитет на сперматозоидите, па дури и машката неплодност, може да биде поврзан со ниско ниво на цинк во телото. Воведувањето на семе од тиква во исхраната може да придонесе за целокупниот квалитет на спермата. Антиоксидансите од овие семиња можат да играат улога во одржување на нормалното ниво на тестостерон. Цинкот се наоѓа и во лековитите растенија коприва, камилица, калинка … Во кинеската и ајурведската медицина се користи готу кола (Centella asiatica) за оваа намена, бидејќи стимулира и ја зголемува енергијата.

Се наведува дека, меѓу другото, ја стимулира циркулацијата и снабдувањето со кислород до ткивата, го зајакнува имунитетот, штити од стрес, несоница и депресија, е природен афродизијак, подмладува и го продолжува животот. Се зема како чај, во тинктура или капсули и во разни комбинации.

Импотенција и губење на либидото
Стресот, преоптоварувањето, предозирањето со алкохол и кофеин може да влијае на намалувањето на либидото. Причините можат да бидат и физички. Главните симптоми се намален интерес за секс, тешкотии при постигнување и одржување на ерекцијата, предвремена ејакулација. Афродизијачките растенија можат да помогнат тука. Дамијана (лат. Turnera diffusa var. Aphrodisiaca) е афродизијак и антидепресив, го крева расположението и ја стимулира желбата за секс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris