Дали ви треба вакцина против Корона ако веќе сте ја прележале? КОВИД-19: Вистини и заблуди!

20 декември, 2020
223299_shutterstock-1692105757_ls

Ако веќе сте имале Ковид и стекнале некаков вид имунитет, еве дали треба да примите и вакцина против корона.

Лекарите сè уште истражуваат колку трае имунитетот од природна инфекција со коронавирус, но во моментов се смета дека нивото на антитела почнува да се намалува по неколку месеци – особено во асимптоматски и поблаги случаи – на крајот оставајќи ги луѓето подложни на повторно зафаќање на вирусот, пишува Huffpost.

Иако се потребни повеќе истражувања, експертите се надеваат дека луѓето со неодамнешна инфекција со КОВИД-19 може да преживеат неколку месеци без вакцината.

Оние кои се опоравиле од коронавирусна инфекција пред неколку месеци, треба да ја примат вакцината веднаш штом е достапна.

Еве уште неколку информации што треба да ги знаете:

1. Веројатно сте заштитени од КОВИД-19 неколку месеци по инфекцијата

Лекарот за инфективни болести на Универзитетот Џел, Они Огбуагу, ја тестирал вакцината Пфајзер, па затоа верува дека луѓето кои имале КОВИД-19 не мора веднаш да ја примат вакцината.

Во случаи на повторна инфекција, нова инфекција обично се јавува три до четири месеци по првата инфекција.

„Ние сме прилично сигурни дека ризикот од повторна инфекција е навистина низок во првите неколку месеци“, рече д-р Огбуагу.

Во моментов се работи на истражување за да се утврди колку долго ќе трае имунитетот постигнат со вакцинација, но овој лекар верува дека ќе треба да се вакцинирате без оглед дали сте имале корона или не.

2. Дали постои одреден ризик од вакцината, ако веќе сме имале коронавирус?

Има малку истражувања за тоа како реагирале претходно заразените пациенти на вакцината коронавирус. Според Огбуаг, клиничките испитувања на вакцината неодамна започнаа да се фокусираат на луѓе кои имале КОВИД, за да дознаат повеќе за одговорот на телото на вакцината, додека телото веќе има антитела.

Добрата вест е дека вакцината Pfizer е безбедна за луѓето кои имале и немале неутрализирачки антитела, тврди Огбуагу.

„Нема причина да се мисли дека ќе има зголемен ризик, за да можеме да се вакцинираме“, вели овој лекар.

3. Дали треба да се тестираат за антитела пред вакцинацијата со вакцината Pfizer?

Огбуагу сугерира дека тестирањето на антитела нема да биде потребно, освен ако истражувачите не откријат дека постои реален ризик од вакцинирање на претходно заразени лица (што е повторно многу малку веројатно, но не може да се исклучи можноста)

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris