Дали водите љубов во “оние денови”? Еве зошто треба!

11 септември, 2020
Attractive heartbreaker and his lover

Само затоа што имате менструација не значи дека вашиот сексуален живот треба да страда. Овој период од месецот носи одредени предизвици, но со соодветна подготовка, тие лесно се надминуваат. Без оглед на присуството на крв, сексот за време на менструалниот циклус, според многу жени, може да биде одлично искуство.

Нема ништо спорно во врска со фактот дека, ако не сте расположени, едноставно избегнувате секс во текот на тие денови. Меѓутоа, ако имате желба да водите љубов, не треба да се откажувате од сексот. Се прашувате дали ова е медицински добро, кои се добрите и лошите страни и како да се избегне сцената на „Игра на тронови“ во спалната соба? Еве што треба да знаете.

Дали сексот е потполно безбеден за време на циклус? За повеќето жени, тоа е.

– Луѓето се грижат за тоа, но сексот за време на менструацијата е сосема во ред. Од медицинска гледна точка, нема ништо лошо во тоа – вели Лорен Страјхер, професор по клиничко акушерство и гинекологија.

Сепак, постојат ретки исклучоци. Хепатитис, ХИВ или други болести кои се пренесуваат преку крв полесно кога менструацијата е во тек. Менструалната крв се разликува, во некои аспекти, од крвта што се наоѓа во вените и артериите, но можноста за пренесување на инфекцијата сè уште постои. Бидејќи грлото на матката е поотворено за време на менструацијата од вообичаеното, ризикот од инфекција се зголемува.

Ако одлучите да имате незаштитен секс со некого што не го познавате добро, има реални шанси да добиете сексуално пренослива болест, но дали можете и да забремените? Технички, да, но тоа не е многу честа појава. Ако имате секс на крајот на менструацијата, а овулацијата ја имате многу рано, има мали шанси за зачнување. Ова не е чест случај, но можноста сè уште постои.

Што го прави сексот подобар од нормалниот секс за време на циклус?

Постојат неколку предности. За некои жени, сексот за време на менструацијата значи помалку болен циклус. Грчеви во менструацијата се јавуваат како резултат на контракции на матката за време на циклусот. Кога доживувате оргазам, мускулите во грлото на матката, и кога тие се релаксираат, притисокот што доведува до болка се намалува. Во исто време, оргазмот предизвикува ослободување на ендорфин, што го олеснува чувството на болка. Покрај тоа, интимниот однос може да го скрати периодот на крварење, бидејќи оргазмот помага крвта да излезе порано и побрзо од матката.

За некои жени, менструацијата значи и повисоко либидо. Нивото на естроген и тестостерон е ниско на првиот ден од циклусот, по што тие почнуваат да растат. Некои жени се почувствителни тогаш и полесно се возбудуваат. Крвта е, на некој начин, природен лубрикант бидејќи ја зголемува влажноста на вагината за време на сексот, што исто така го зголемува задоволството. (Прочитајте: Што предизвикува вагиналната мукоза да биде сува и сексуално болна?)

Дали има некои недостатоци?

Главниот недостаток е валканата постелнина. Сепак, малку дополнителна подготовка може да го направи целото искуство многу попријатно. За почетници, обезбедете потемна крпа што ќе ви помогне да ги одржувате чисти чаршафите и остатокот од постелнината. Ако немате крпа при рака, упатете се кон тушот, кој лесно и брзо ќе го исчистите откако ќе водите љубов. Благодарение на гравитацијата, некои позиции го ограничуваат протокот на крв (на пр. Мисионерски), па затоа се попрактични од некои други. Ако вашите циклуси се болни, позициите со подлабока пенетрација веројатно нема да ви одговараат. Запомнете дека фокусот не мора да биде на пенетрација, туку може да биде на орална или стимулација на прстите. (Прочитајте: Четири неверојатни работи за мал, но многу важен дел од женското тело)