Дали знаете дека можеби сте зависник од шеќер?

3 мај, 2020
Naslovna

Дали некогаш ви се случило едноставно да не можете да одолеете кога е во прашање некој сладок десерт? Дали некогаш сте изеле цела торба со слатки за неколку минути, па некогаш се чуствувате како да не можете да го преживеете денот без нешто благо?

Повеќето луѓе гледаат на дрогата со незадоволство, но веројатно не знаете дека многу луѓе се всушност зависни од друг вид на дрога – шеќер. Научниците од Медицинскиот факултет Икан (Newујорк, SAD) откриле дека шеќерот може да предизвика зависност до 8 пати посилен од зависноста од кокаин! Според истражувањето, храната што предизвикува најголема зависност е пицата, поради големиот број скриени шеќери што можеме да ги најдеме само во една парче. Освен пицата тука се вклучуваат чипсовите, бисквитите и сладоледот.

Шеќерот е насекаде

Исто како кокаинот, шеќерот предизвикува наплив на допамин што нè прави веднаш да се чувствуваме одлично. Сепак, ова чувство не трае долго, така што мозокот бара повеќе, а со текот на времето ќе бара повеќе и повеќе за да се постигне тоа чувство за еуфорија. За жал, не се потребни многу напори за да се задоволи оваа зависност, затоа што шеќерот е буквално насекаде. На пример, овесните снегулки, јогурт и протеини, широко се сметаат за здрава храна, но всушност можат да ја подобрат вашата зависност за слатка.

Намалете го внесот на шеќер!

Преголемото конзумирање на шеќер не само што ќе ве направи зависни – можете да развиете и дијабетес, срцеви заболувања, па дури и акни. Како да се намали желбата за слатки? Водата треба да биде ваш главен пијалок, јадете „вистинска храна“ наместо спакувани грицки, вежбање и секако да спиете доволно.