Дали знаете дека всушност треба појадокот да го јадете за вечера?

11 септември, 2020
насловна храна

Изјавата дека појадокот треба да се јаде за вечера обично доаѓа како изненадување, што го разбираме, но нема да ви штети ако се обидете.

Според некои нутриционисти и готвачи, ова е концепт што треба да го испробате најмногу за подобар сон. Се разбира, ова подразбира појадок како омлет, а не палачинки или тост со авокадо полно со маснотии и јаглехидрати.

Омлетот, или јајцата, се природен избор на мелатонин – хормон кој ни помага да спиеме, па логично е тоа да биде нашиот идеален последен оброк во денот. Покрај тоа што ќе ви помогне да заспиете побрзо, наводно, ќе спиете поцврсто и подлабоко. Богати се и со аминокиселини, кои исто така се покажаа како идеален помагател во борбата против несоницата, секако – ако толерирате јајца.

Наша препорака е да направите вечера во која ќе комбинирате омлет, зеленчук кој исто така е богат со мелатонин (брокула и аспарагус) и да се подготвите за спиење бидејќи комбинацијата од овие три намирници целосно ќе ве опушти.