Девојки не го правете ОВА: 5 грешки кои можат да ве спречат да уживате во врската!

7 септември, 2020
врска

Некако, секогаш важеше правилото дека жените се оние кои се посложени, особено кога станува збор за љубов и сексуални врски.

Од една страна, можеби се покажа дека е така во одредени ситуации, но понекогаш мажите не заостануваат со своите „бубачки“.

Сепак, склоноста да размислувате премногу за некои работи, дури и кога нема премногу потреба од тоа, може да ве доведе до многу темни делови на свеста, и тоа е сосема непотребно.


Американскиот доктор и терапевт Скот Халцман, за порталот Веб МД, ги откри најчестите грешки во сексот, кои им се случуваат на сите жени, па дури и на најсамоуверените, па затоа не треба да бидете строги кон себе, доколку се препознаете себе си во кој било пример. Треба само да се опуштите и да уживате повеќе во убавите моменти.


Чекате да бидете во посебно расположение

Ако чекате вакво нешто да се случи самостојно, големи се шансите да чекате праведно. Причината за ова е што на жените им треба „тригер“ за да се возбудат, а тоа може да биде допир, бакнеж… понекогаш убав збор „ Истражувањата покажаа дека допирот, вклучувајќи ја и предиграта, испраќа порака до мозокот за „активирање“ на интересот за секс. Затоа, дури и кога чувствувате дека не сте подготвени за дело (на пример, не сте доволно влажни), тоа не значи дека не сте возбудени. Медлин Кастеланос, психијатар специјализирана за сексуална дисфункција, истакнува дека лубрикант може да помогне во овие ситуации.

Ги ставате потребите на вашиот партнер пред вашите

Убаво е што го сакаш, што сакаш сè да му биде потемно… ги исполнуваш своите фантазии и слично, но во одреден момент треба да застанеш и да размислиш што сакаш, а не што му се прави.Насочување енергија за да го задоволите нема да ве направи подобра љубовница, туку само понесреќна.Сексот, сепак, треба да биде време кога ќе бидете себични и ќе уживате.

Не ви се допаѓа одредена поза? Кажи го тоа.Дали сте премногу уморни во 11 часот навечер? Одложете за утро или друг ден. Прилагодете го она што го сакате, бидејќи вашите партнери се возбудени од вашето уживање.

Тој има проблем и се обвинувате себесиА, понекогаш на мажите им се случува да не можат, да не сакаат и слично.Тоа не значи дека има нужно проблем во вас.

Да, лесно е да се префрли целата вина на „твојата воденица“, но не, не сте се здебелиле, не сакате некој друг, не сте се оладиле, не го возбудувате повеќе

Понекогаш тој едноставно има лош ден и тоа е тоа.

Исцрпеноста, стресот и депресијата можат значително да влијаат на машкото либидо, како и на женската желба, објасни Халцман.Се прашувате себеси затоа што не ви се допаѓа како изгледате без облека.

Сликата на телото станува блокада

Тие неколку вишок килограми, некои лузни или нешто трето, можеби не се ништо големо или толку важно во очите на партнерот, но тие се за нас.Сепак, на крајот, важно е дека ако некој навистина не обрнува внимание на овие таканаречени маани, тогаш тој навистина е личност која ве сака и посакува заради вас, а не заради телото.

За него не е важно што ноктите на рацете и нозете се во различни бои, или каква долна облека носите.

Опуштете се и уживајте. Ти го заслужи тоа.

Престанавте да фантазирате

Често се случува, особено во долгите врски, паровите да престанат да фантазираат и да експериментираат.Ова често доведува до „досаден“ секс, односно воспоставени, монотони пози.За пожар во кревет и дополнително задоволство, понекогаш е важно да се промешува. Променете нешто.

Кастеланос истакнува дека нема ништо лошо во размислувањето за секс и фантазирање за различни сценарија.„Ја засилува желбата, што ви овозможува да имате возбудлив секс со вашиот партнер. Тоа е победа за двајцата “, објасни таа.