ДИЕТА КОЈА ГО СПРЕЧУВА РАКОТ И ЗАЈАКНУВА ИМУНИТЕТОТ! Докторите бараат истражување ТВРДАТ ДЕКА ОВА Е ЛЕКОТ!

31 август, 2020
flyuorografiya-lyogkih-v-Moskve

Бидејќи Новак Ѓоковиќ рече дека практикува автофагија, тоа е диета која вклучува периодично гладување, постои голема поделба помеѓу оние кои се за автофагија и оние кои се против

Поборници за повремено постење, т.е. глад, укажуваат на многу предности на овој вид диета, како што се: губење на тежината, нормализирање на инсулин во телото, намалување на триглицериди и престанок на стареење …

Конкретно, автофагијата се заснова на 16 часа глад и 8 часа потрошувачка на храна, и целосно „чистење на телото“ и „гладување“ за еден до два дена.

Сепак, многу нутриционисти не се застапници на овој вид диета, затоа што носи одредени здравствени ризици што не можат да се игнорираат.

Посебно внимание се посветува на недостаток на хранливи материи, бидејќи телото е лишено од важни хранливи материи.

Лекарите посочуваат на фактот дека постот секогаш завршува со реставрација на вообичаената диета, што на крајот доведува до зголемување на телесната тежина наместо губење на тежината.

Студијата од Универзитетот во Јужна Каролина помогна во неверојатното откритие, кое ќе започне нова рунда научни контроверзии. Имено, тим научници собрале група доброволци и ги замолиле да изгладнат од 2 до 4 дена за шест месеци.

За тоа време, се случија неверојатни работи: значително се намалија хормоните одговорни за зголемениот ризик од карцином и растот на туморите во организмот. Но, имунитетот на испитаниците значително се подобри.

Професорот и д-р Валтер Лонго, кој ја спроведува студијата, исто така беа изненадени од резултатите: “Забележавме дека бројот на леукоцити кај луѓето и животните нагло се намалува за време на постот. И кога ќе започнат со јадење, процесот започнува повторно.”

Резултатите од истражувањето отвораат нови можности за оние кои страдаат од карцином. Истражувањата покажуваат дека постот два дена доведува до продолжување на производството на бели крвни клетки.

Краткорочното гладување го принудува потрошувачот да го осиромаши депозитот на гликоза, масти и кетони, како и уништува леукоцити. Губењето на ваквите бели крвни клетки го обновува имунолошкиот систем.

Д-р Лонго пишува: “За време на диетата, телото се обидува да заштеди енергија, а еден од начините е да рециклирате непотребни имунолошки клетки, особено оштетените”.

Тоа е, привремено гладување, проследено со транзиција кон здрава и урамнотежена диета, може да го принуди телото да го обнови имунолошкиот систем.

Сепак, медицинските кругови тврдат дека ваквите резултати мора да бидат испитани понатаму.

Коавтор на студијата, д-р и доцент на клиничка медицина Норис Сеопфатен центар за рак, Танија Дорф вели:

“Иако хемотерапијата спасува животи, таа има значителни колатерални оштетувања на имунолошкиот систем. Резултатите од оваа студија покажаа дека постот може да ги ублажи негативните ефекти од хемотерапијата. Повеќе клинички испитувања треба да се обноват, но во секој случај, таквата диета треба строго да ја надгледува лекар.” страницата Клуб.ру

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris