Диета со јаболка

22 јуни, 2020
Apple-diet-800x400

Не, нема да јадете само јаболка, не грижете се. Но, тие се важна состојка во оваа диета.

Исхраната со јаболка значи дека јадете јаболко пред појадок, а истото го правите и пред ручекот и вечерата. Се верува дека влакната кое е богато јаболкото може лесно да засити едно лице и токму затоа ќе му треба помалку храна за оброк, а во исто време јаболката ќе ја намали потребата за благо.

Луѓето кои се на оваа диета треба да консумираат многу овошје и зеленчук и со тоа да го намалат вкупното внесување на калории, а тоа исто така ќе го ублажи и олесни чувството на глад.

Пример за мени

ПОЈАДОК

Јаболко, омлет со кашкавал со малку маснотии, чаша варен овес

ПРЕДПЛАДНЕВНА УЖИНА

Парче сирење со малку маснотии, чаша јогурт со малку маснотии

РУЧЕК

Јаболко, пилешки гради на скара, 2 чаши зовриена брокула, чаша интегрален ориз

ПОПЛАДНЕВНА УЖИНА

Капучино шејк.

ВЕЧЕРА

Јаболко, лосос на скара, зелена салата.