Диета со мед- за три дена три килограми помалку!

30 април, 2020
диета

Со помош на оваа тридневна диета можете да изгубите два до три килограми.

Нутриционистите советуваат пред почетокот на оваа диета да набавите природен мед со проверен квалитет.

Покрај препорачаните оброци, задолжително е секојдневно да јадете барем половина лимон, а медот во храната да го додавате со пластична или дрвена лажица, никако со метална.

Прв ден

Појадок:

– 2 ровки жолчки помешани со лажица мед

– Со оброкот пијте чај со лимон или кафе (без шеќер)

Ручек:

– 100 грама сирење, 50 грама варен морков, 50 грама варена брокула, 50 грама варен карфиол изматете во блендер за да направите крем

Со оброкот пијте чај или кафе со 1 лажичка мед

Вечера:

– Шолја бистра супа од зеленчук, парче интегрален леб и 1 јаболка/круша/портокал

– Пред да одите на спиење, испијте чај со лимон


Втор ден

Појадок:

– Ист како првиот ден

Ручек:

– Направете крем од едно меко сварено јајце, лажица мед и 100 грама младо сирење.

– Со оброкот пијте чај со лимон или кафе.

Вечера:

– 150 грама риба или пилешко филе, мала чинија салата од зеленчук

– Чај со лимон

Трет ден

Појадок:

– Ист како првиот ден + едно јаболко

Ручек:

50 грама сирење, парче ‘ржан леб и чинија свеж зеленчук со лимонов сок.

Вечера:

300 грама варен зеленчук, едно меко сварено јајце и шолја чај со лажичка мед.